Różeniec górski, znany także jako korzeń arktyczny, rośnie w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Można go spotkać na obszarach okołobiegunowych półkuli północnej. W Polsce występuje w Sudetach i Karkonoszach. Wspomniana roślina zmaga się z trudnymi czynnikami zewnętrznymi, które generują stres fizjologiczny. Przystosowała się do nich, wykształcając grube liście i syntetyzując cenne substancje, które gromadzi w kłączu. Wśród nich należy wymienić m.in. rozawiny i salidrozydy. Co jeszcze zawiera różeniec górski i jak wpływa na organizm człowieka?
Substancje biologicznie aktywne z różeńca górskiego
Choć korzeń arktyczny zawiera wiele witamin i minerałów, to kluczową rolę w jego przypadku odgrywają substancje biologicznie aktywne - rozawiny i salidrozydy. Różeniec górski gromadzi je głównie w kłączu. Zauważono, że ich suplementacja u ludzi wpływa korzystnie na nastrój oraz ogólny stan zdrowia.
Korzeń arktyczny i jego właściwości adaptogenne
Różeniec górski spełnia restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne dla adaptogenów. Wspomniana grupa została wyodrębniona przez botaników w latach 40. ubiegłego stulecia. Biolodzy szukali wówczas substancji, dzięki którym robotnicy i żołnierze mogliby pracować z większą wydajnością. Kilkanaście gatunków ziół spośród 4 tysięcy przebadanych wykazywało właściwości normalizujące. Zauważono, że suplementacja adaptogenów pomaga ludziom lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Poza tym wspomniane rośliny i grzyby wspierają homeostazę, czyli stan wewnętrznej równowagi. Dodatkowym atutem adaptogenów jest ich nietoksyczność. Zażywając je, nie trzeba obawiać się odurzenia i uzależnienia.
Przewlekłe napięcie nerwowe - problem krajów zachodnich
Przewlekły stres stanowi dziś ogromny problem wśród mieszkańców krajów zachodnich. Wielu z nich doświadcza go w pracy i życiu prywatnym. Napięcie nerwowe potęguje niepewność jutra, która idzie w parze z niską tolerancją zmian. Ponadto współczesny człowiek jest narażony na stres informacyjny. Każdego dnia zasypuje go ogromna ilość danych. Ich przesiewanie i wyłuskiwanie najważniejszych wiadomości prowadzi do wyczerpania ograniczonych zasobów poznawczych. Nieustanna presja i ocena sprawiają, że trudno uzyskać stan relaksacji, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, ponieważ coraz więcej osób wskutek chronicznego stresu zapada na depresję i stany lękowe.
Napięcie nerwowe nie tylko zakłóca równowagę emocjonalną i odbija się niekorzystnie na samopoczuciu, ale też zagraża zdrowiu. Przedłużona ekspozycja na podwyższone stężenie kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny pociąga za sobą zmiany w funkcjonowaniu ustroju. Serce szybciej pompuje krew do mięśni szkieletowych, a w wątrobie obserwuje się rozkład glikogenu do glukozy. Wspomniane procesy zachodzą kosztem trawienia i odporności.
Jak różeniec górski pomaga radzić sobie w sytuacjach stresowych?
Różeniec górski gromadzi w swoim korzeniu cenne substancje, które wykazują właściwości adaptogenne. Oznacza to, że pomagają człowiekowi przystosować się do zmiennych warunków i trudnych sytuacji. Związki biologicznie aktywne z korzenia arktycznego normalizują stężenie kortyzolu we krwi. Oznacza to, że różeniec górski pośrednio może zapobiegać zgubnym skutkom stresu.
Korzeń arktyczny jako wsparcie funkcji poznawczych
Chroniczne napięcie nerwowe pogarsza pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Wpływa negatywnie na zasoby intelektualne, które odgrywają dziś kluczową rolę. Stres utrudnia naukę, hamuje innowacje i przyswajanie nowych wiadomości. Różeniec górski dostarcza cenne substancje, które wspierają funkcje poznawcze. Sprzyjają poszerzaniu wiedzy, tworzeniu związków przyczynowo-skutkowych i kalkulacji. Zaleca się suplementację korzenia arktycznego w stanach zwiększonej aktywności umysłowej.
Antyoksydanty z różeńca górskiego i ich wpływ na organizm
Różeniec górski obfituje w silne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Przeciwutleniacze oddają im brakujące elektrony, przez co nie dochodzi do utlenienia białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Korzeń arktyczny może przyczyniać się zatem do spowolnienia procesów starzenia. Odgrywa też istotną rolę w profilaktyce nowotworów.