Najwięcej było szkła – ponad 4 300 ton, następnie tworzyw sztucznych – blisko 2 300 ton, papieru i tektury – ponad 1 500 ton, surowców z metalu – ok. 630 ton oraz opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak – ok. 230 ton.
W przypadku takich surowców jak papier i tektura, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe ich ilość przekazana o recyklingu w 2023 roku wzrosła łącznie o ok. 5,5 proc. w porównaniu do roku 2022.
O ok. 15,4 proc. wzrosła też ilość papieru i tektury, które krośnieńska instalacja przekazała do ponownego przetworzenia, a o ok. 2 proc. wzrósł recykling tworzyw sztucznych takich jak opakowania PP (polipropylen wielokrotnego użytku, wykorzystywany do produkcji opakowań do żywności) i PE (tworzywo używane do produkcji toreb i worków).
W ubiegłym roku do recyklingu trafiło jednak mniej odpadów szklanych – o ok. 400 ton niż w roku 2022.
- Nasza instalacja jest dobrze przygotowana do efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych. Staramy się maksymalizować odzysk surowców z odpadów, które do nas trafiają, po to, by jak najwięcej surowców wtórnych przekazać do recyklingu - mówi Jakub Rospond, zastępca kierownika w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów.
W biologicznej części krośnieńskiej instalacji, odpowiedzialnej za zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych, przetworzonych zostało m.in. ponad 440 ton odpadów kuchennych ulegających biodegradacji oraz ponad 4300 ton odpadów zielonych, m.in. skoszonej trawy, krzewów, liści i gałęzi.
Miejska spółka informuje, że w ubiegłym roku wytworzono z nich ponad 1 567 ton kompostu ogrodniczego, wykorzystywanego przez mieszkańców do użyźniania gleby i nawożenia przydomowego ogrodu lub działki.
- Cały czas promujemy wśród mieszkańców ideę selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i dokładamy starań, aby wydajność instalacji i jakość odpadów przekazywanych do recyklingu była jak najlepsza - dodaje Jakub Rospond.