Tak często spotykane zjawisko wypalania i podpalania suchych traw i zarośli stanowi poważny problem nie tylko w naszym regionie ale tak, że i w całym kraju. Okres przedwiosenny to czas, gdy do pożarów dochodzi najczęściej, około 95% z nich zostało wywołanych przez człowieka. Wypalanie traw stanowi duże zagrożenie dla środowiska i żyjących w nim zwierząt. Silny wiatr oraz ludzka bezmyślność sprawia ze często ogień zagraża również zabudowaniom, co może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Działania prowadzone przez Straż Pożarną przy gaszeniu pożarów nieużytków są bardzo kosztowne i często angażują duże siły i środki które potrzebne są do udziału w bardziej niebezpiecznych zdarzeniach. Ta praktyka stosowana przez rolników, ale i celowych podpalaczy jest w naszym kraju karalna.
Przypominamy że : Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 880) określa: Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny. Oraz : KK.-Art. 163 § 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Apelujemy do wszystkich o rozwagę i zaprzestanie wypalania traw i nieużytków.
Przykładem nagannego zachowania ludzi jest podpalenie suchej trawy przy ul. Piotra Ściegiennego w dniu 18.02.2014r. Około godziny 15:30 na miejsce został zadysponowany zastęp 341[R]25 GCBA Scania z JRG Krosno. Po przybyciu na miejsce strażacy za pomocą tłumic ugasili płomienie. Niestety zauważyli że powstają nowe, które są celowo wzniecane przez nieznanego człowieka. Na miejsce została wezwana Policja. Niestety podpalacza nie udało się zatrzymać. Działania zostały zakończone o godzinie 16:00.