Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 09:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Zielony Parasol", czyli konferencja pszczelarzy, ekologów i leśników na krośnieńskiej uczelni

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych gościła uczestników VI Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony Parasol". Naukowcy i praktycy mówili o wielu zagadnieniach związanych z ochroną pszczół.

Autor: Edward Marszałek

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Polska Ekologia" i Koło Pszczelarzy w Krośnie. Wśród partnerów wydarzenia była również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

- Konferencje z tego cyklu cieszą się sporym zainteresowaniem, bo rzeczywiście pozwalają podnosić wiedzę pszczelarską w kontakcie z naukowcami. Wykłady z poprzednich edycji zamieszczone w internecie mają po kilka tysięcy odsłon - zaznacza Marek Barzyk, prezes Koła Pszczelarzy w Krośnie i inicjator cyklu "Zielony parasol". 

Dodaje, że tego typu wydarzenia to także sposobność do integracji środowiska pszczelarzy, skorzystania z możliwości zakupu sprzętu i fachowej literatury. 

- Mamy duże wsparcie ze strony urzędu miasta Krosna. Na terenach wskazanych nam sadzimy drzewa i krzewy miododajne, w czym biorą udział pszczelarze, młodzież szkolna, pracownicy urzędu miejskiego i leśnicy - mówi Marek Barzyk.

Konferencję w auli Kampusu Technicznego PANS w Krośnie otworzył Piotr Przytocki, prezydent Krosna, wskazując na "zielone" działania miasta, w tym również na akcenty współpracy z pszczelarzami. W imieniu uczelni przybyłych powitała dr hab. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS, kierownik kierunku Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności. 

Jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykładem zatytułowanym "Apiterapia z perspektywy pszczelarza". Zaprezentowała całą skalę pszczelich pożytków wykorzystywanych w lecznictwie, dzięki naukowemu rozpoznaniu właściwości fizykochemicznych miodu i innych produktów pszczelich

Z kolei dr Edward Marszałek z RDLP w Krośnie zaprezentował temat "Niedźwiedzie lubią miód – o relacjach między pszczołami, a ich leśnym środowiskiem". Omówił zasady lokalizacji pasiek w lasach, stan drzewostanów jodłowych pod kątem możliwości zbioru miodu spadziowego, przypomniał zagrożenia płynące z rosnącej populacji niedźwiedzia w regionie. Nawiązał też do projektu "Pszczoły wracają do lasu", realizowanego w Lasach Państwowych.

Wiele praktycznych wskazówek dla pszczelarzy przekazałem dr Jerzy Kuck (PWSTE w Jarosławiu) przekazując swoje osobiste doświadczenia w prelekcji "Nasadzenia drzew i siew roślin miododajnych jako sposób powiększania bazy pożytkowej dla pszczół i odbudowy obszarów zielonych".

W części popołudniowej zebrani wysłuchali prezentacji prof. dr hab. Anety Stracheckiej (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) "Mechanizmy odporności pszczół w kontekście funkcjonowania ciała tłuszczowego" i  mgr inż. Dagmary Zdańskiej (Instytut Weterynarii w Puławach) "Zakażenia wirusowe – realne zagrożenie dla zdrowia rodzin pszczelich".

W konferencji, którą prowadził Jan Barzyk, wzięło udział ponad 100 pszczelarzy, w tym również leśnicy parający się takim zajęciem. Natomiast transmisje on-line obejrzało ponad 400 słuchaczy. 

Zdjęcia: Edward Marszałek


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ