Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 07:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Iwona O., była prezes Uzdrowiska Rymanów usłyszała dwanaście zarzutów

Dotyczą one nieprawidłowości związanych z jej działalnością jako szefowej uzdrowiska. Chodzi m.in. o oszustwo na szkodę NFZ, fałszowanie świadectw ukończenia studiów podyplomowych, przywłaszczenie mienia i fałszowanie dokumentów.

Autor: Tomasz Jefimow

Była prezes Uzdrowiska Rymanów została zatrzymana 21 lutego przez funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Polecenie wydał prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. 

Jak tłumaczy prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prowadzone jest wielowątkowe śledztwo dotyczące m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz nieprawidłowości związanych z działalnością byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju.

Iwona O. Uzdrowiskiem Rymanów kierowała od 2014 do 2022 roku. Prokurator zarzucił jej dwanaście przestępstw. 

- Polegających m.in. na usiłowaniu oszustwa na szkodę NFZ w Rzeszowie na kwotę 221 301 złotych poprzez podanie nieprawdy w dokumentacji będącej podstawą do uzyskania dotacji z tytułu działań zmierzających przeciwdziałaniom skutkom pandemii CIVID-19, a także przyjmowaniu korzyści majątkowych, przywłaszczeniu mienia stanowiącego własność uzdrowiska, fałszowaniu dokumentów urzędowych, wręczeniu korzyści majątkowej innej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz nakłanianiu świadków do składania fałszywych zeznań - wylicza prokurator Przemysław Nowak

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wniosek o tymczasowe aresztowanie Iwony O. - Przy czym zastrzegł możliwość zmiany tego środka zapobiegawczego pod warunkiem wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych - informuje prokurator Przemysław Nowak.

Korupcja na wyższej uczelni

Również 21 lutego funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć innych osób (dwie kobiety oraz czterech mężczyzn) – w sprawie dotyczącej nielegalnego handlu dyplomami. 

Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu popełnienie przestępstw polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych oraz osobistych.

Grupa – zdaniem prokuratury – miał kierować Paweł Cz., rektor wyższej uczelni niepublicznej

- Prokurator zarzucił mu popełnienie łącznie 30 przestępstw polegających przede wszystkim na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych, a także popełnienie przestępstw nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym, a także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w niniejszej sprawie - informuje prokurator Przemysław Nowak.

Przypomina, że w dotychczasowym śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 30 osobom. 

Rzeszowska delegatura CBA apeluje do uczestników procederu:

- W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ