Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Laura Starowiejska potwierdziła start w wyborach. Chce zostać prezydentem Krosna

Jednak kandydować nie będzie z list komitetu wyborczego Krośnieński Ruch Miejski tylko Safe Next Generation - Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie. W mailu do redakcji tłumaczy, dlaczego tak się stało.
Laura Starowiejska potwierdziła start w wyborach. Chce zostać prezydentem Krosna

Autor: Artur Michelis

O Laurze Starowiejskiej jako kandydatce na prezydenta Krosna mówili już w połowie stycznia lokalni działacze, w rozmowach z dziennikarzami. Zarejestrowany został komitet wyborczy – Krośnieński Ruch Miejski – z którego list miała ubiegać się o najważniejszy fotel w mieście. 

Stowarzyszenie powstało w ubiegłym roku. Założyli je przedstawiciele różnych środowisk – osoby zaangażowane w działania w organizacjach pozarządowych i partiach politycznych.

W lutym założony został komitet wyborczy, z którego list członkowie stowarzyszenia mieli ubiegać się o mandaty radnych. Tak się nie stało.  

W mailu do redakcji kandydatka na urząd prezydenta tłumaczy dlaczego. 

- W trakcie przygotowań nasz pełnomocnik podjął rozmowy z Koalicją Obywatelską, PSL i Stowarzyszeniem Polska 2050 Szymona Hołowni. Następnie, bez akceptacji pozostałych członków Krośnieńskiego Ruchu Miejskiego (uchwały Walnego Zgromadzenia Członków stowarzyszenia) podjął decyzję o nieutworzeniu odrębnych list wyborczych Ruchu i kandydowaniu z Koalicji dla Krosna - napisała Laura Starowiejska.

Grupa działaczy, która nie godzi się na poparcie Piotra Przytockiego, postanowiła wystartować z innego komitetu wyborczego. 

- Wsparcia udzieli nam Komitet Wyborczy Safe Next Generation - Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie - informuje Laura Starowiejska.

Tłumaczy, że został założony przez krakowskie stowarzyszenie, które działa na rzecz rozbudzania i rozwijania postaw prospołecznych, w tym upowszechniania i ochrony swobód obywatelskich oraz podejmowania działań wspomagających rozwój demokracji.

- Mimo początkowych trudności, zamierzamy zgromadzić wokół siebie krośnian, którym, tak jak nam, zależy na mieszkańcach i ich sprawach - zaznacza Laura Starowiejska.

Działacze zapewniają, że mają pomysł na rozwój Krosna. 

- Dzięki wieloletniej aktywności w Krośnie, mamy świadomość problemów różnych grup mieszkańców oraz wypracowane metody przeciwdziałania - mówi Anna Zielińska ze stowarzyszenia stowarzyszenie Kogel Mogel.

- Co najważniejsze, znamy dobre mechanizmy pozyskiwania środków zewnętrznych na różne działania, wspierające mieszkańców. Potrafimy aktywnie sięgać po pieniądze z różnych źródeł, mamy zbudowane społeczności wokół naszych działań - dodaje Damian "Piórko" Ziemba

Laura Starowiejska zaznacza, że program jest otwarty. - Będziemy go jeszcze konsultować podczas cyklu różnych aktywności. Jego główne założenia koncentrują się na przywróceniu miasta mieszkańcom - mówi.

Dodaje, że w programie znalazły się również kwestie dotyczące planowania rozwoju i rozbudowy miasta, zarówno pod względem mieszkaniowym, logistycznym, jak i przemysłowym.

Laura Starowiejska urodziła się w 1987 roku w Krośnie. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, a następnie I LO im. Mikołaja Kopernika. Jest animatorką ekonomii społecznej, doradcą w zakresie zakładania i prowadzenia działalności organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych, specjalistką zarządzania zasobami ludzkimi oraz psychologiem zarządzania z dyplomami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Liderka Szkoły Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W 2019 roku wspólnie z Anną Zielińską i Karoliną Wacławik założyła Fundację Lanka, której jest prezesem. 

Jest współmenedżerką Przedsiębiorstwa Społecznego Lanka, które działa w obszarze różnorodnego, profesjonalnego cateringu, usług księgowo-rachunkowych dla firm i organizacji pozarządowych, wsparcia w zarządzaniu i realizacji projektów oraz outsourcingu usług porządkowych.

W latach 2009 – 2016 była inspektorem w Urzędzie Miasta Krosna, w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia. Opracowała koncepcję utworzenia Centrum Integracji Społecznej w Krośnie, a następnie w latach 2016 – 2022 była kierownikiem tej miejskiej jednostki. 

W latach 2022 – 2023 pracowała dla miasta Krosna przy przedsięwzięciu „Aktywni obywatele i silne organizacje pozarządowe – program wzmocnienia instytucjonalnego NGO” w ramach projektu dofinansowanego ze środków norweskich.

W latach 2019 – 2023 była członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krośnie, od 2023 roku przewodniczy Krośnieńskiej Radzie Kobiet, a w 2024 została powołana do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Krośnie. Jest też aktywnym członkiem Podkarpackiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, działającego przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.

Od 2019 roku działa również w Fundacji Karpacki Klaster Ekonomii Społecznej

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama