Ćwiczenie Dragon 24 jest ćwiczeniem narodowym i cyklicznym, realizowanym co dwa lata, które prowadzi Dowódca Generalny SZ. DRAGON jest największym ćwiczeniem w Polsce od kilkudziesięciu lat z udziałem sił międzynarodowych/sojuszniczych jako jedno z 16 zaplanowanych ćwiczeń realizowanych w ramach ćwiczenia NATO pk. STEDFAST DEFENDER 24.
Zadanie jest realizowane jako wielodomenowe przy wiodącej roli wojsk lądowych, które zostaną wsparte przez siły powietrzne, marynarkę wojenną, wojska specjalne oraz wojska cybernetyczne.
Scenariusz zakłada realizację zadań przez Siły Zbrojne w czasie kryzysu oraz wsparcie w tych działaniach administracji i elementów układu pozamilitarnego (narastanie kryzysu, działania prowokacyjne ze strony przeciwnika) oraz prowadzenie operacji obronnej (po agresji zbrojnej na terytorium RP).
Celem ćwiczenia jest również uzyskanie efektu odstraszania poprzez demonstrację siły, ilości, przygotowania, interoperacyjności w ramach NATO.
Swoją rolę mają do spełnienia również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy jako piąty rodzaj sił zbrojnych będą realizować m.in.:
1. zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym,
2. wsparcie działań taktycznych w ramach:
- pokonywania przeszkody wodnej na rzece Wisła w Opaleniu/Korzeniewie,
- pokonywania przeszkody wodnej na rzece San w Radomyślu,
- na OSPWL Dęba,
- na OSPWL Orzysz,
- wsparcie działań regulacji ruchu realizowanych przez Policję i ŻW,
- ochrona miejsc postoju i odpoczynku w czasie przemieszczania Związków Taktycznych,
- obrona obiektów infrastruktury krytycznej,
- obrona wyznaczonych rejonów w SRO.
W trakcie ćwiczenia DRAGON-24 Terytorialsi nie rezygnują z wypełniania misji obrony i wsparcia lokalnych społeczności. Podczas przemieszczania pojazdów wojskowych, lokalnych ćwiczeń i wydarzeń związanych z DR-24 starają się zapewnić jak najmniej uciążliwy przebieg działań.
Zdjęcia: 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej