Tężnie solankowe są coraz bardziej popularne. Jeszcze dwa lata temu mieszkańcy Krosna, którzy chcieli skorzystać z ich dobroczynnego działania musieli jechać do Iwonicza-Zdroju lub Rymanowa-Zdroju. Od ubiegłego roku tężnia działa przy bloku TBS przy ul. Składowej.
Krośnianie już od jakiegoś czasu zabiegają, by tego typu obiekty powstawały w mieście. W poprzednich budżetach obywatelskich były projekty wybudowania tężni solankowych w parkach – Jordanowskim, przy ul. Okrzei, przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. Nie uzyskiwały one poparcia w głosowaniu, bądź były odrzucane ze względów formalnych.
W tegorocznej edycji mieszkańcy wskazali pięć lokalizacji tężni solankowych. Dwie – w Polance i w Ogródku Jordanowskim – zostały odrzucone. Trzy poddane pod głosowanie. W kategorii projektów ogólnomiejskich tężnia przy hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki nie uzyskała wymaganego poparcia. Za to tężnie przy kładce na ul. Fredry oraz na os. Grota-Roweckiego (w kategorii projektów osiedlowych) zostały wybrane do realizacji.
Ich pomysłodawcy argumentowali, że tężnie spełniają wymogi prozdrowotne, podniosą kondycję zdrowotną mieszkańców.
Agnieszka Raś (przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście) zwracała uwagę, że tężnia solankowa to element walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Argumentowała, że wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami.
Autorzy projektów podkreślali też, że tężnie solankowe pozwolą różnym pokoleniom na wspólne spędzanie czasu i integrację mieszkańców.
Czas na budowę tężni solankowych
Władze miasta ogłosiły już przetargi na budowę tężni solankowych. W obu przypadkach zamówienie jest w trybie "zaprojektuj i buduj". Termin realizacji wyznaczono na 5 miesięcy.
Tężnia solankowa przy kładce na ul. Fredry ma być wybudowana w sąsiedztwie placu zabaw i bulwarów nad Wisłokiem. Zamówienie obejmuje zagospodarowanie terenu wokół tężni na planie wieloboku (ok. 100 metrów kwadratowych).
Wykonawca oprócz samej tężni (z wypełnieniem z tarniny o konstrukcji drewnianej o wymiarach w rzucie ok 2x6m i wys. 3,5m wraz z obustronną pergolą o szerokości ok. 2,5 m) zajmie się też zagospodarowaniem terenu – zamontowaniem ławek, koszy na śmieci oraz tablicy informacyjnej. Dodatkowo przewiduje się oświetlenie samej tężni oraz terenu wokół niej.
Na os. Grota-Roweckiego tężnia (również oświetlona) ma być wybudowana między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie a Delikatesami Centrum. Będzie nieco mniejsza niż ta przy ul. Fredry. Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym będzie miała wymiary ok. 1,5 na 4 metry i wysokość ok. 3,5 m. Teren zagospodarowania obejmie ok. 35 metrów kwadratowych. Ustawione na nim mają być minimum dwie ławki parkowe z oparciami i kosz na śmieci.
Otwarcie ofert w obu przetargach zaplanowano na marzec.