Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 07:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Jest się czego bać?

Od sierpnia nastąpi zmiana, która wywróci do góry nogami sposób, w jaki Polacy płacą za prąd.

Autor: Canva

Zostaną wprowadzone taryfy dynamiczne, co oznacza, że ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii będą się zmieniać co 15 minut. 

Taryfy na prąd po nowemu 

Dziś – jak przypomina gazetaprawna.pl – dwie najpopularniejsze taryfy, z których korzystają gospodarstwa domowe w Polsce, to G11 i G12. W pierwszej cena prądu jest stała. W przypadku drugiej odbiorców prądu obowiązują dwie stawki:

- wyższa za prąd w godzinach szczytu, 

- niższa za prąd dostarczany poza tymi godzinami (zazwyczaj w nocy i we wczesnych godzinach popołudniowych).

Nowe taryfy będą najbardziej korzystne dla osób, które mogą elastycznie zarządzać czasem korzystania z energii, unikając okresów największego jej zużycia, takich jak poranne przygotowania do pracy czy wieczorny powrót do domu. 

Kto zyska na nowych taryfach?

Dzięki możliwości zaplanowania zużycia energii w okresach, kiedy jest ona tańsza, np. w niestandardowych godzinach lub w weekendy, użytkownicy mogą sporo zaoszczędzić. Gdy stawka za energię w danej godzinie będzie niższa, bardziej będzie się opłacało np. włączyć pralkę lub piekarnik.

Wprowadzenie taryf dynamicznych wymagać będzie jednak od użytkowników zmiany przyzwyczajeń i większej świadomości w zakresie zarządzania domowym budżetem na energię.

Technologia na straży oszczędności

Zmiana na taryfy dynamiczne będzie sprzyjać również rozwojowi nowoczesnych technologii i systemów zarządzania energią, które pomogą użytkownikom optymalizować zużycie prądu. 

Właściciele aut elektrycznych i magazynów energii, a także osoby korzystające z fotowoltaiki, znajdą w taryfach dynamicznych szansę na dodatkowe zyski, decydując o sprzedaży wyprodukowanej energii w najbardziej opłacalnych momentach. 

Trzeba wymienić liczniki

Kluczowym elementem umożliwiającym korzystanie z taryf dynamicznych jest posiadanie nowoczesnego licznika z funkcją zdalnego odczytu. Do 2030 roku planowana jest wymiana ok. 17 mln tradycyjnych liczników, co jest warunkiem koniecznym do pełnego wykorzystania potencjału nowych taryf. 

Wprowadzenie taryf dynamicznych to również odpowiedź na oczekiwane zmiany w cenniku energii, które mogą nastąpić wraz z planowanym stopniowym wycofywaniem dopłat państwowych do cen prądu. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ