Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bez polskiego prawa jazdy nie będziesz taksówkarzem. Co to oznacza dla klientów?

Niebawem tylko polskie prawo jazdy będzie upoważniało do prowadzenia taksówek. Firmy przewozowe takie jak Uber czy Bolt apelują, żeby rozłożyć to w czasie.

Autor: iStock

I podkreślają, że tak szybka zmiana reguł gry odbije się na klientach. Zwłaszcza że branża taksówkarska przeżywa kłopoty, bo taksówkarzy zaczyna brakować. 

Co się zmieni?

Nowe przepisy zaostrzająca przepisy wobec kierowców taksówek tradycyjnych i na aplikację (Uber, Bolt i Freenow) wchodzą w życie 17 czerwca 2024 roku. 

Według branży uderzą one przede wszystkim w taksówkarzy obsługujących taksi na aplikację. Bo wielu z nich to obcokrajowcy, którzy dzięki temu nie musieli znać języka, żeby pracować w tym zawodzie. Wystarczył smartfon i prawo jazdy na kategorię B z dowolnego kraju. 

Po wejściu w życie ustawy z maja 2023 r. to się zmieni. Trzeba będzie mieć polskie prawo jazdy. 

Te zmiany dodajmy są spowodowane m.in. zarzutami o molestowania i gwałty pod adresem kierowców jeżdżących dla aplikacji przewozowych. 

Nie będzie chętnych do pracy

W rozmowie z Business Insider przedstawiciel firmy przewozowej Freenow podał, że 30 proc. ich kierowców ma zagraniczne prawo jazdy. I podkreślił, że wymiana praw jazdy w polskich urzędach trwa bardzo długo. A to przełoży się na wzrost cen.

– 2024 rok może być dla sektora taksi rokiem kryzysu – prognozuje w money.pl Marcin Moczyróg, dyrektor generalny Ubera na Europę Środkową i Wschodnią. 

A przedstawiciel Bolta zwraca uwagę, że zgodnie z nową procedurą obcokrajowiec uzyska polskie prawo jazdy dopiero po m.in. 6-miesięcznym pobycie w Polsce. Nowe przepisy mogą sprawić, że kolejni kierowcy zrezygnują z takiej pracy.

Taksi na polskich drogach

W Polsce w 2023 r. – według danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet – o 30 proc. wzrosło zawieszanie jednoosobowych działalności gospodarczych kierowców taksówek. Zniknęło około 850 firm taxi (średnio 2 dziennie). 

W ubiegłym roku zarejestrowano 3261 nowych działalności przewozowych.

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ