Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Wisłok nas łączy" inicjatywa wójta Sławomira Stefańskiego

"Wisłok nas łączy" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie samorządowców w Wojkówce.
"Wisłok nas łączy" inicjatywa wójta Sławomira Stefańskiego

Sławomir Stefański od dzieciństawa zauroczony jest rzeką Wisłok. Teraz, jako wójt chce promować tę rzekę jako atrakcję turystyczną regionu. Pod hasłem „Wisłok nas łączy” zaprosił do współpracy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin leżących wzdłuż tej rzeki.

Kiedyś, jako mały chłopiec jeździłem z tatusiem na pole nad Wisłokiem do siana, kąpałem się w tej rzece. Teraz jak zostałem, wójtem rzeka ta cały czas mnie inspiruje – mówi wójt Sławomir Stefański. Rzeka Wisłok ma około 230 kilometrów długości.


Zlokalizowane są przy niej 24 gminy, a obszar ten zamieszkuje prawie 500 tysięcy ludzi. Samorządowcy z podkarpackich gmin, którzy przyjechali do Wojkówki na zaproszenie S. Stefańskiego rozmawiali i radzili się jak można wypromować rzekę, na atrakcję turystyczną regionu.


Pomysłów jest wiele, ale nie brakuje przeszkód, by je zrealizować. Wisłok powinien być wykorzystywany na cele rekreacyjno turystyczne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Bardzo popularne są ścieżki do biegania, nordic walking, rowerowe. Jednak w bardzo małym stopniu pod kątem rekreacji są wykorzystane rzeki. Brakuje infrastruktury niezbędnej do tego, by można było choćby uprawiać turystykę kajakową. Zrobić można wiele, choćby wspólny produkt turystyczny, mapę miejsc godnych zwiedzenia wzdłuż rzeki. Można pisać też wspólne projekty chroniące ekosystem Wisłoka – opowiada wójt Stefański.

Bolesław Pawlus, zastępca wójta gminy Leżajsk podkreśla, że istotne jest, by rzeka miała taką czystość, by była atutem, a nie odstraszała. Jest jeszcze bardzo dużo w tym temacie do zrobienia, choćby budowa sieci kanalizacyjnej. To jest podstawa, by gwarantować jakość środowiska, czystość rzeki, a wtedy jest możliwość przyciągnięcia turystów – mówi B. Pawlus.


Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna zaproponował, by stworzyć partnerskie porozumienie samorządowców, którzy będą mówić jednym głosem o Wisłoku i wspólnej promocji rzeki. Wówczas wspólny głos na pewno będzie bardziej słyszalny i będzie większa siła oddziaływania w takich instytucjach jak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Uczestniczący w spotkaniu samorządowcy zwrócili się z apelem do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o pomoc w utrzymaniu zieleni nad brzegami czy oczyszczaniu koryta rzeki z zatorów. Proszą również o aktualizację map obszarów zalewowych.

Andrzej Józefczyk



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama