Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marek Tenerowicz został uhonorowany pośmiertnie odznaką Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego

Podczas marcowej sesji sejmiku, która była prawdopodobnie ostatnią w kończącej się VI kadencji, jednym z pierwszych punktów było wręczenie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Otrzymał ją pośmiertnie krośnianin Marek Tenerowicz. Odznakę odebrała żona, Elżbieta Tenerowicz wraz z córką.
Marek Tenerowicz został uhonorowany pośmiertnie odznaką Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego

Autor: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

- Do księgi zawierającej poczet wybitnych postaci naszego regionu wpisujemy życie oraz działalność śp. Marka Tenerowicza – opozycjonisty, wybitnego działacza społecznego, pasjonata lotnictwa, amatora-konstruktora lotniczego,  nauczyciela i wychowawcy młodzieży, samorządowca, zaangażowanego w kształtowanie i rozwój swego rodzinnego Krosna, człowieka wielu pasji i talentów – od muzycznych po sportowe, przybliżającego młodzieży ideały harcerstwa i miłość do narciarstwa - powiedział podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Marek Tenerowicz urodził się w 1948 roku w Krośnie. Uczył się w szkole podstawowej nr 3. Tam też stawiał pierwsze lotnicze kroki w modelarni lotniczej. Po podstawówce, rozpoczął naukę w Lotniczych Zakładach Naukowych – Wrocław Psie Pole. Po zajęciach prowadził harcerską modelarnię rakietową.

Karierę zawodową rozpoczął w krośnieńskich Zakładach Urządzeń Naftowych. Równolegle uczył się w Zaocznym Technikum Naftowym w Krośnie na kierunku Budowa Maszyn. W 1969 roku zdał egzamin do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Budowa i Eksploatacja Samolotów. 

Jak przypomina Zygmunt Bąk, sekretarz Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego, Marek Tenerowicz z powodów politycznych zmuszony był do opuszczenia WAT. Powrócił do Krosna i podjął naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. 

Po jej ukończeniu był nauczycielem w krośnieńskim Technikum Górnictwa Naftowego Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. 
W trakcie pracy ukończył studia na rzeszowskiej WSP, a potem dodatkowo Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Jego praca dyplomowa uzyskała 2 patenty

Wraz z inż. Kazimierzem Jarząbem zbudował i doprowadził do oblotu kilka konstrukcji ultralekkich statków powietrznych – Bociek-1, Bociek-2, Sroka i dwuosobowy ULM Ważka. 

Wyróżniony został „Dyplomem Skrzydlatego Wieku” oraz przyznaniem tytułu i odznaki „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” przez Aeroklub Polski. 

Władze województwa przypominają, że Marek Tenerowicz był aktywnie zaangażowany w działalność opozycyjną i współpracę z Solidarnością

Angażował się w życie Krosna. Przez trzy kadencje (od 1994 do 2006 roku) był radnym miasta. Działał też społecznie w różnych obszarach. Był członkiem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa od 2004 roku a od 2014 roku był jego członkiem zarządu. Sympatyzował z ZChN, pierwszy mandat do samorządu zdobył z listy AWS.

Marek Tenerowicz dwukrotnie ubiegał się też o fotel prezydenta Krosna. W 2002 roku z KW Liga Polskich Rodzin a w 2010 roku z KWW Mieszkańców Miasta Krosna.

Zmarł 8 lutego 2023 roku, w wieku 74 lat.

Odznaka Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego przyznawana jest od 2001 roku. Do tej pory otrzymało ją 87 osób i instytucji. Wśród nich są m.in.: abp Ignacy Tokarczuk, Robert Korzeniowski, Krzysztof Penderecki, Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Leszek Deptuła, Stanisław Zając, Bronisława Betlej, Prof. dr hab. Jerzy Buzek, Grupa Bieszczadzka GOPR i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

- Jesteśmy zaszczyceni faktem, że nazwisko naszego taty znalazło się w gronie tak zaszczytnych postaci - powiedziała Iwona Zawadzka, córka Marka Tenerowicza po wręczeniu odznaki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ