- Do księgi zawierającej poczet wybitnych postaci naszego regionu wpisujemy życie oraz działalność śp. Marka Tenerowicza – opozycjonisty, wybitnego działacza społecznego, pasjonata lotnictwa, amatora-konstruktora lotniczego, nauczyciela i wychowawcy młodzieży, samorządowca, zaangażowanego w kształtowanie i rozwój swego rodzinnego Krosna, człowieka wielu pasji i talentów – od muzycznych po sportowe, przybliżającego młodzieży ideały harcerstwa i miłość do narciarstwa - powiedział podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.
Marek Tenerowicz urodził się w 1948 roku w Krośnie. Uczył się w szkole podstawowej nr 3. Tam też stawiał pierwsze lotnicze kroki w modelarni lotniczej. Po podstawówce, rozpoczął naukę w Lotniczych Zakładach Naukowych – Wrocław Psie Pole. Po zajęciach prowadził harcerską modelarnię rakietową.
Karierę zawodową rozpoczął w krośnieńskich Zakładach Urządzeń Naftowych. Równolegle uczył się w Zaocznym Technikum Naftowym w Krośnie na kierunku Budowa Maszyn. W 1969 roku zdał egzamin do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Budowa i Eksploatacja Samolotów.
Jak przypomina Zygmunt Bąk, sekretarz Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego, Marek Tenerowicz z powodów politycznych zmuszony był do opuszczenia WAT. Powrócił do Krosna i podjął naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie.
Po jej ukończeniu był nauczycielem w krośnieńskim Technikum Górnictwa Naftowego Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
W trakcie pracy ukończył studia na rzeszowskiej WSP, a potem dodatkowo Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Jego praca dyplomowa uzyskała 2 patenty.
Wraz z inż. Kazimierzem Jarząbem zbudował i doprowadził do oblotu kilka konstrukcji ultralekkich statków powietrznych – Bociek-1, Bociek-2, Sroka i dwuosobowy ULM Ważka.
Wyróżniony został „Dyplomem Skrzydlatego Wieku” oraz przyznaniem tytułu i odznaki „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” przez Aeroklub Polski.
Władze województwa przypominają, że Marek Tenerowicz był aktywnie zaangażowany w działalność opozycyjną i współpracę z Solidarnością.
Angażował się w życie Krosna. Przez trzy kadencje (od 1994 do 2006 roku) był radnym miasta. Działał też społecznie w różnych obszarach. Był członkiem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa od 2004 roku a od 2014 roku był jego członkiem zarządu. Sympatyzował z ZChN, pierwszy mandat do samorządu zdobył z listy AWS.
Marek Tenerowicz dwukrotnie ubiegał się też o fotel prezydenta Krosna. W 2002 roku z KW Liga Polskich Rodzin a w 2010 roku z KWW Mieszkańców Miasta Krosna.
Zmarł 8 lutego 2023 roku, w wieku 74 lat.
Odznaka Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego przyznawana jest od 2001 roku. Do tej pory otrzymało ją 87 osób i instytucji. Wśród nich są m.in.: abp Ignacy Tokarczuk, Robert Korzeniowski, Krzysztof Penderecki, Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Leszek Deptuła, Stanisław Zając, Bronisława Betlej, Prof. dr hab. Jerzy Buzek, Grupa Bieszczadzka GOPR i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.
- Jesteśmy zaszczyceni faktem, że nazwisko naszego taty znalazło się w gronie tak zaszczytnych postaci - powiedziała Iwona Zawadzka, córka Marka Tenerowicza po wręczeniu odznaki.