Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władze Krosna chcą kupić Pałac Kaczkowskich. Są plany na jego zagospodarowanie

Zrujnowany budynek w centrum miasta jest własnością prywatną. Podczas ostatniej sesji rady miasta radni zgodzili się na jego odkupienie. Prezydent Krosna Piotr Przytocki argumentuje, że Pałac Kaczkowskich może zintegrować krośnian i stać się centrum kulturalnym.
Władze Krosna chcą kupić Pałac Kaczkowskich. Są plany na jego zagospodarowanie

Autor: Tomasz Jefimow

Utworzenie Centrum Integracji i Kreatywności w Pałacu Kaczkowskich jest jednym z punktów programu wyborczego KWW Samorządne Krosno Piotra Przytockiego. 

- Centrum zaproponuje mieszkańcom rozmaite formy spędzania wolnego czasu. Ta oferta umożliwi na tworzenie wystaw, spotkań, wydarzeń kulturalnych, szkoleń i innych działań, z których będą mogli korzystać krośnianie - mówiła podczas konferencji prasowej komitetu Hanna Wajda-Lawera, historyk sztuki, kandydatka na radną. 

Dodała, że w Pałacu Kaczkowskich jest też planowane utworzenie klubu, który ma nawiązywać do słynnej Szklanej Groty. - W planach jest też bardzo ambitna rzecz, czyli krośnieński teatr "Vitrum" - zaznaczyła.

Piotr Przytocki przekonywał, że bez współpracy z aktywnymi mieszkańcami Krosna tego projektu nie uda się zrealizować. - Myślę tutaj o ludziach, którzy już dziś działają w fundacjach, stowarzyszeniach, zajmujących się przedsięwzięciami z dziedziny kultury - mówił. 

Zaznaczył, że Centrum Integracji i Kreatywności może przyczynić się do wielobarwności oferty kulturalnej miasta. - Stworzy też miejsce, gdzie ludzie chętnie się będą spotykać - mówił.

Dodał, że do Pałacu Kaczkowskich będzie można przenieść Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, które działa przy ul. Grodzkiej.

Prezydent Przytocki zaznacza, że budynek dzięki działaniom obecnego właściciela został m.in. osuszony i odwodniony. - Są również wykonane wewnątrz pewne działania, które pozwalają na to, że ten obiekt może być w dalszym ciągu modernizowany - mówi.

Podkreśla, że miasto już wcześniej zainwestowało w wydzierżawiony zabytkowy park. 

- Podjęliśmy się już wysiłku rewitalizacji i jest przywrócony do takiej świetności, że dziś nie musimy się wstydzić tego miejsca - mówi Piotr Przytocki.

Miejsce z duszą 

Pałac Kaczkowskich został wzniesiony w 1904 roku. Niespełna dwadzieścia lat później (w 1923 roku) hrabina Cecylia Kaczkowska po śmierci męża odsprzedała posiadłość hucie szkła. Na terenach przy pałacu powstała szybko huta "Jedynka".

Sam pałac został zagospodarowany i przystosowany do potrzeb załogi zakładu. Przez lata była tam świetlica, biblioteka, przychodnia lekarska i dentystyczna, przedszkole. 

W latach 60. w Pałacu Kaczkowskich powstał Zakładowy Dom Kultury i "Szklana Grota", która była miejscem wielu koncertów i spektakli. 

W 2004 roku borykająca się z problemami huta odsprzedała pałac prywatnemu właścicielowi. Ten rozpoczął remont budynku. Miał plany na uruchomienie hotelu i restauracji. 

Miasto kupi Pałac Kaczkowskich?

Na ostatnią sesję rady miasta prezydent Piotr Przytocki złożył projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości – Pałacu Kaczkowskich wraz z przyległym parkiem.

W uzasadnieniu wskazał, że stan techniczny obiektu wymaga przeprowadzenia pilnych prac, bez których budynek ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu

Prezydent Przytocki podkreślił, że trwają negocjacje z właścicielem. W trakcie została zrobiona wycena przez rzeczoznawcę majątkowego.

- Ocenił wartość nieruchomości na kwotę 2 milionów 400 tysięcy złotych - przekazała radnym Anna Bąk, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami UM Krosna.

Dodała, że finalna cena nie jest jeszcze znana. - Ze swojej strony mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań aby ta wartość była jak najniższa - zapewniła.

Piotr Przytocki zaznaczył, że dodatkową wartość nieruchomości stanowi dokumentacja techniczna z pozwoleniami na budowę i uzgodnieniami konserwatorskimi. 

Prezydent przyznaje, że remont pałacu jest kosztownym przedsięwzięciem. Ale jako źródło finansowania wskazuje program szwajcarski.

- To oczywiście program, w którym miasta muszą konkurować ze sobą na szczeblu krajowym. Ale mamy już doświadczenie w wygrywaniu takich projektów - mówi. 

Głos przeciw

Radny Janusz Hejnar podkreślił, że jest przeciwny zakupowi. 

- Czy nas stać na to? - pytał. - Zadłużenie miasta sięga 280 milionów złotych. Mamy czas wojny w Ukrainie. Nie wiadomo co będzie dalej, czy wojna nie przeniesie się i na nasz kraj bezpośrednio. Czy jesteśmy na to przygotowani? Czy mamy jakieś schrony? O tym nie myślimy - mówił. 

Zakup pałacu Kaczkowskich poparł m.in. Sławomir Bęben. - Patrzę na to, jako przedsiębiorca trochę biznesowo - mówił. - Boję się kolejnej inwestycji, która będzie obciążała miasto jak CDS. Będę to traktował jako dobrą lokatę pieniędzy, bo mamy możliwość pozyskania środków zewnętrznych, co niekoniecznie miał przedsiębiorca, który miał plan i pomysł - dodał.

Ostatecznie 12 głosami za radni wyrazili zgodę na zakup Pałacu Kaczkowskich. Przeciw byli radni Adam Przybysz, Kazimierz Mazur, Paweł Krzanowski i Janusz Hejnar. Od głosu wstrzymali się Małgorzata Szeliga, Tomasz Biały, Krzysztof Babinetz i Wojciech Byczyński.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama