Już podczas lutowej sesji rady miasta miała zapaść decyzja w tej sprawie. Jednak po ponad 40-minutowej dyskusji projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.
Radnych podzieliła proponowana lokalizacja pomnika. W pierwszej wersji był to skwer przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. W kolejnej – wniesionej jako autopoprawka do uchwały – działka po przeciwnej stronie ul. Kolejowej, przy parkingu.
Czytaj więcej:
Prezydent Krosna Piotr Przytocki uznał, że skoro propozycje budzą kontrowersje, to trzeba przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.
Przeprowadzono je w formie elektronicznej na stronie internetowej miasta – od 14 do 24 marca.
Poddano pod głosowanie trzy lokalizacje pomnika:
- przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej – przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
- przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej – przy parkingu zlokalizowanym naprzeciw Starego Cmentarza w Krośnie
- teren zielony przy Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. Generała Stanisława Maczka w Krośnie
Mieszkańcy mogli też wpisać swoją propozycję miejsca na pomnik.
Oddano łącznie 892 głosy, z czego 631 głosów na lokalizację pomnika przy RCKP. I właśnie z tą propozycją powstał nowy projekt uchwały.
Nie wszyscy radni poparli to rozwiązanie.
- Zabiera się ostatni, niewielki, skrawek zieleni przy RCKP - podkreśla Anna Dubiel.
Przyznaje, że ma wątpliwości dotyczące ankiety. - Nie było weryfikacji, czy głosowały osoby z Krosna, czy spoza - mówi.
Radny Sławomir Bęben dodawał, że łatwiej by było podjąć decyzję, gdyby był znany projekt pomnika. Zwracał uwagę, że nowoczesna forma budynku RCKP może się gryźć z pomnikiem.
- Nie przesądzajmy jeszcze jego wyglądu. Mam nadzieję, że będzie się komponował dobrze - zripostował Krzysztof Babinetz.
Zgodnie z planami inicjatorów budowy pomnika, ma być on posadowiony na podstawie o wymiarach ok. 2 na 2 metry, a jego wysokość całkowita wraz z podstawą to około 3 metry.
Pomnik może być sfinansowany z pieniędzy Instytutu Pamięci Narodowej. Komitet jego budowy chce, by uroczyste odsłonięcie odbyło się 11 grudnia – w dniu 30 rocznicy śmierci Stanisława Maczka.
Radni przyjęli projekt uchwały 17 głosami "za" i 2 "przeciwnymi".