Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 14:33
Reklama
News will be here
Reklama https://globcars.hyundai.pl/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstaje Komponent Obrony Pogranicza

Jedna z najmłodszych w Polsce brygad obrony terytorialnej znajduje się w intensywnym okresie, związanym z transformacją i zmianami wynikającymi z koncepcją nowego podejścia do wsparcia ochrony granicy Polski.
  • Źródło: 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej
Powstaje Komponent Obrony Pogranicza

Źródło: 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej

W 2022 r. została podpisana koncepcja powołania Komponentu Obrony Pogranicza (KOP). KOP zostały zlokalizowane w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim 
i podkarpackim. Nowy komponent będzie oparty na 19 i 20 brygadzie obrony terytorialnej oraz na już istniejących wydzielonych batalionach z 1 i 4 brygady. Proces przekształcania już się rozpoczął i trwa. Głównym zadaniem żołnierzy wchodzących w skład KOP będzie wspieranie w czasie pokoju Straży Granicznej w ochronie pasa granicznego, a w okresie konfliktu zbrojnego obrona granicy Państwa. 

Skrót KOP nie jest przypadkowy. Odwołuje się do tradycji sprzed II wojny światowej, kiedy to obok Straży Granicznej istniał Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa. 

Wyrazem wagi i znaczenia Wojsk Obrony Terytorialnej jest fakt, że żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych to ludzie, których znają sąsiedzi. To ludzie, którzy są zawsze gotowi, zawsze blisko do wsparcia w chwili zagrożenia.

Nowy komponent nawiązuje do przedwojennego KOP w ramach zadań operacyjnych i koncepcji wzmocnienia obrony granicy. Dowództwo WOT planuje zwiększenie poziomu uzawodowienia batalionów obrony pogranicza, a także wyposażenie w sprzęt umożliwiający prowadzenie operacji w trudnym terenie przygranicznym, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną oraz samodzielnie. 

W przemyskiej brygadzie obrony terytorialnej widoczne są już zmiany wynikające z przeformowania brygad WOT, co uwidoczniło się m.in. w nazewnictwie 201 batalionu lekkiej piechoty z Przemyśla. Od 28 stycznia 2024 r. batalion zmienił nazwę na 201 batalion obrony pogranicza, a w dalszej kolejności nazwy zmienią bataliony w Jarosławiu i Sanoku. 

20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, wchodząc w skład Komponentu Obrony Pogranicza, przejęła również tradycje Brygady KOP „Podole” oraz batalionów wchodzących 
w jej skład tj. bataliony: 201 z Przemyśla będzie kultywował tradycje batalionu „Czortków”, 202 z Jarosławia będzie kultywował tradycje batalionu „Kopyczyńce”, 203 z Sanoka będzie kultywował tradycje batalionu „Borszczów”, a batalion logistyczny będzie kultywował tradycje batalionu „Skałat”. Przemyska Brygada ma jeszcze jeden powód aby czuć się związana 
z Brygadą KOP „Podole” – jej patronem jest gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot”, który  w okresie od 4 XI 1935 – 15 VI 1938 był jej dowódcą. 

Tradycja zobowiązuje. Oficerowie i żołnierze KOP „Podole” brali udział w II wojnie światowej walcząc w różnych jednostkach polskiej armii. Wielu z nich poległo, część trafiła do niewoli sowieckiej, gdzie zostali zamordowani wiosną 1940 r. Ich groby znajdują się w wielu miejscach, m.in. w Miednoje, Charkowie, Katyniu.

Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here