Generalny remont budynku, po byłym posterunku policji w Miejscu Piastowym, pochłonął ponad 800 tys. zł.
- Koszt był bardzo duży ze względu na to, że wewnątrz budynek był prawie zdewastowany - podkreśla Jan Pelczar, starosta krośnieński.
Wykonano m.in. nową kotłownię oraz instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz docieplono stropodach. Wybudowana została też drewniana wiata dla karetki.
Pieniądze na termomodernizacje i remont pochodziły z dotacji i pożyczki preferencyjnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz budżetu powiatu.
- Nowa siedziba pozwala na zwiększenie komfortu pracy członków zespołów medycznych oraz zapewni szybki dojazd poprzez bezpośredni dostęp do drogi krajowej - podkreśla Joanna Bukowczyk, dyrektor SPPR w Krośnie.
Ratownicy medyczni w budynku przy ul. ks. B. Markiewicza dyżurują od poniedziałku (1 kwietnia).
Joanna Bukowczyk dodaje, że jest to jedyny zespół w krośnieńskim pogotowiu, który pełni dyżur od godz. 7:00 do 23:00.
Szefowa krośnieńskiego pogotowia zwracała się już z prośbą do wojewody (której zadaniem jest koordynowanie oraz nadzór na nad systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w województwie) o możliwość wydłużenia dyżurów w Miejscu Piastowym do 24-godzinnych. Odpowiedź na razie jest negatywna.
- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się to zmienić - mówi Joanna Bukowczyk.
Pomoc zapowiada starosta Jan Pelczar i Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.
- Całodobowe dyżury w tej podstacji pogotowia są niezbędne - podkreśla Jan Pelczar.
Zespół Ratownictwa Medycznego z Miejsca Piastowego stacjonuje w istotnym z logistycznego punktu widzenia miejscu – w punkcie przy styku ważnych szlaków komunikacyjnych (przecięcie DK28 oraz DK19).
Joanna Bukowczyk zaznacza, że teraz ambulans przez 8 godzin nie jest wykorzystywany w systemie. - A mógłby w tym czasie służyć mieszkańcom i zapewniać odpowiednie parametry czasu dojazdu ZRM na miejsce zdarzenia - mówi.
Wolne pomieszczenia na piętrze
Krośnieńskie pogotowie zajmuje tylko jedną kondygnację. Starosta Jan Pelczar przyznaje, że pomieszczenia na piętrze chętnie udostępniłby policji. - Są takie możliwości. Czekamy na ofertę komendanta wojewódzkiego - mówi.
Starosta zapowiada już prace w otoczeniu budynku.
- Do wycięcia jest część drzew, trzeba przygotować więcej miejsc parkingowych, niezbędny jest remont ogrodzenia i zamontowanie oświetlenia - wylicza.
Dziś (3 kwietnia) odbyło się oficjalne otwarcie nowej podstacji krośnieńskiego pogotowia. Wzięli w nim udział samorządowcy, przedstawiciele NFZ oraz Rady Społecznej i pracownicy SPPR. Obiekt poświęcił archiprezbiter krośnieński ks. prałat Jan Bielec.