Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zespół Ratownictwa Medycznego w Miejscu Piastowym ma nową siedzibę

Dziś (3 kwietnia) otwarta została uroczyście podstacja krośnieńskiego Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy medyczni dyżurują już nie przy ul. Dworskiej, ale przy ul. ks. B. Markiewicza.
Zespół Ratownictwa Medycznego w Miejscu Piastowym ma nową siedzibę

Autor: Tomasz Jefimow

Generalny remont budynku, po byłym posterunku policji w Miejscu Piastowym, pochłonął ponad 800 tys. zł. 

- Koszt był bardzo duży ze względu na to, że wewnątrz budynek był prawie zdewastowany - podkreśla Jan Pelczar, starosta krośnieński.

Wykonano m.in. nową kotłownię oraz instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz docieplono stropodach. Wybudowana została też drewniana wiata dla karetki. 

Pieniądze na termomodernizacje i remont pochodziły z dotacji i pożyczki preferencyjnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz budżetu powiatu.

- Nowa siedziba pozwala na zwiększenie komfortu pracy członków zespołów medycznych oraz zapewni szybki dojazd poprzez bezpośredni dostęp do drogi krajowej - podkreśla Joanna Bukowczyk, dyrektor SPPR w Krośnie.

Ratownicy medyczni w budynku przy ul. ks. B. Markiewicza dyżurują od poniedziałku (1 kwietnia). 

Joanna Bukowczyk dodaje, że jest to jedyny zespół w krośnieńskim pogotowiu, który pełni dyżur od godz. 7:00 do 23:00.

Szefowa krośnieńskiego pogotowia zwracała się już z prośbą do wojewody (której zadaniem jest koordynowanie oraz nadzór na nad systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w województwie) o możliwość wydłużenia dyżurów w Miejscu Piastowym do 24-godzinnych. Odpowiedź na razie jest negatywna. 

- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się to zmienić - mówi Joanna Bukowczyk. 

Pomoc zapowiada starosta Jan Pelczar i Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego. 

- Całodobowe dyżury w tej podstacji pogotowia są niezbędne - podkreśla Jan Pelczar

Zespół Ratownictwa Medycznego z Miejsca Piastowego stacjonuje w istotnym z logistycznego punktu widzenia miejscu – w punkcie przy styku ważnych szlaków komunikacyjnych (przecięcie DK28 oraz DK19).

Joanna Bukowczyk zaznacza, że teraz ambulans przez 8 godzin nie jest wykorzystywany w systemie. - A mógłby w tym czasie służyć mieszkańcom i zapewniać odpowiednie parametry czasu dojazdu ZRM na miejsce zdarzenia - mówi.

Wolne pomieszczenia na piętrze

Krośnieńskie pogotowie zajmuje tylko jedną kondygnację. Starosta Jan Pelczar przyznaje, że pomieszczenia na piętrze chętnie udostępniłby policji. - Są takie możliwości. Czekamy na ofertę komendanta wojewódzkiego - mówi.

Starosta zapowiada już prace w otoczeniu budynku

- Do wycięcia jest część drzew, trzeba przygotować więcej miejsc parkingowych, niezbędny jest remont ogrodzenia i zamontowanie oświetlenia - wylicza.

Dziś (3 kwietnia) odbyło się oficjalne otwarcie nowej podstacji krośnieńskiego pogotowia. Wzięli w nim udział samorządowcy, przedstawiciele NFZ oraz Rady Społecznej i pracownicy SPPR. Obiekt poświęcił archiprezbiter krośnieński ks. prałat Jan Bielec.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama