Posiadanie stabilnego źródła zasilania maszyn, urządzeń, linii i ciągów technologicznych, a także elektronarzędzi czy sprzętu specjalistycznego jest kluczowe dla wykonywania powierzonych zadań. Dysponując stabilnym zasilaniem, nie musimy obawiać się o przerwy w pracy, przestoje związane z niedziałającymi urządzeniami, jak również o konieczność naprawy uszkodzonego sprzętu. W sytuacji, gdy mamy przerwy w dostawie energii elektrycznej, zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest zakup agregatu. W warunkach przemysłowych bardzo dobrze sprawdzą się agregaty kogeneracyjne Cagen. Tego rodzaju agregaty to nowoczesne urządzenia, które są zasilane gazem lub biopaliwem. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilnego zasilania i dostawy energii, która jest niezbędna do zasilania różnego typu maszyn, urządzeń i całych linii technologicznych, a także energii potrzebnej do chłodzenia.
Agregaty kogeneracyjne są efektywnym sposobem na produkcję energii. Wytwarzają prąd elektryczny, a także ciepło, minimalizują straty energii, w porównaniu do innych urządzeń są wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Gaz będący paliwem generuje energię mechaniczną, która w kolejnym etapie jest przekształcana przez generatory na energię elektryczną. Ciepło, które powstaje w procesie spalania, jest wykorzystywane np. do ogrzewania wody i powietrza. Przekłada się to na większą efektywność całego systemu, niższe koszty produkcji i utrzymania obiektu.
Gdzie znajdują zastosowanie agregaty kogeneracyjne gazowe?
Nowoczesne agregaty tego rodzaju znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i budownictwie czy rolnictwie. W branży przemysłowej są wykorzystywane między innymi do zasilania całych obiektów przemysłowych, a także ciągów technologicznych, maszyn i urządzeń. Zapewniają tanią energię elektryczną, a także ciepło (wykorzystywane w różnych procesach produkcyjnych). W szpitalach, hotelach, szkołach, centrach handlowych czy magazynach agregaty kogeneracyjne można wykorzystać do zapewnienia energii elektrycznej niezbędnej do pracy urządzeń, jak również do zasilania oświetlenia. Ciepło, które wytwarzają agregaty, jest również niezbędne do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Agregaty na gaz są więc urządzeniami niezwykle potrzebnymi i funkcjonalnymi. Są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba posiadania dodatkowego, niezależnego źródła zasilania, jak również dostarczania ciepła.
Jakie są najważniejsze zalety agregatów kogeneracyjnych i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Najważniejszą zaletą tego rodzaju agregatów jest bardzo duża efektywność, która znacząco wpływa na obniżenie kosztów produkcji, jak również kosztów operacyjnych. Wykorzystanie agregatu to również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie niezależności energetycznej. Klienci często inwestują w agregaty kogeneracyjne Cagen ze względu na ich funkcjonalność, łatwość obsługi, niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania. Agregat o odpowiedniej mocy będzie nie tylko doskonałym źródłem energii elektrycznej, ale również ciepła. To urządzenie "2w1", które można wykorzystać w różnych miejscach.
Kluczowe jest to, aby wybrać agregat dopasowany do potrzeb, który będzie posiadał odpowiednią moc i nie sprawi problemów w trakcie użytkowania. Ważną kwestią jest oszacowanie niezbędnej energii elektrycznej. Następnie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, które ma być wykorzystane do zasilania agregatu. Dokładna analiza kosztów związanych z zakupem paliwa pomoże ograniczyć koszty i nie przekraczać założonego budżetu. Agregat musi być dopasowany mocą i funkcjonalnością do urządzeń, które ma zasilać. Dodatkowo niezbędne jest oszacowanie kosztów związanych z utrzymaniem, serwisem, zakupem części zamiennych. Wykonanie rzetelnej analizy ekonomicznej pozwoli na wybór agregatu spełniającego wymagania dotyczące jakości, wydajności i niezawodności.