Turniej tradycyjnie zorganizowano podczas targów Poznań Motor Show. Na finał ogólnopolski przybyło 480 najlepszych uczniów z ponad 50 szkół.
- Jedną szkołę mogło reprezentować maksymalnie 10 uczniów - mówi Piotr Boś, nauczyciel krośnieńskiego „Mechanika”.
Opowiada, że w pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na 80 pytań testowych, podzielonych na osiem kategorii i ułożonych przez przedstawicieli 8 firm związanych z przemysłem motoryzacyjnym.
Najwięcej punktów zdobyła ekipa krośnieńskiego "Mechanika", a dwóch uczniów Adrian Jureczko i Dawid Bugiel dostali się do finałów, które w formie praktycznej odbyły się na terenie stoiska firmy Mechatronika.
Po podsumowaniu wyników w klasyfikacji generalnej Zespół Szkół Mechanicznych z Krosna zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Najlepsza Szkoła Samochodowa", a nauczyciel-opiekun Piotr Boś został sklasyfikowany na pierwszym miejscu i uzyskał tytuł "Kowala Talentów 30 OTWS".
Adrian Jureczko (uczeń klasy 3 technikum) zdobył pierwsze miejsce indywidualnie, a Dawid Bugiel uplasował się na trzecim miejscu.
W kategorii "blacharstwo samochodowe" najlepszy był Łukasz Frodyma (uczeń 5 klasy krośnieńskiego technikum).
Uczniowie z Krosna oprócz pucharów i dyplomów otrzymali cenne nagrody rzeczowe – m.in. wyważarkę do kół samochodowych, przyrząd do prostowania obręczy kół, stację do obsługi systemów klimatyzacji, licencjonowane programy komputerowe do obsługi nowoczesnych samochodów, zestawy podręczników do nauki blacharstwa i lakiernictwa samochodowego oraz vouchery na szkolenia w dziedzinach motoryzacyjnych.
Krośnieńskiego "Mechanika" na Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej w Poznaniu reprezentowali: Adrian Jureczko (3bT), Dawid Bugiel (3bT), Michał Frydrych (2bT), Szymon Niemiec (2cT), Łukasz Frodyma (5cT), Grzegorz Kmiecik (2cT), Jakub Machoś (5cT), Eryk Lenart (4cT), Wojciech Liwosz (4cT) i Paweł Rodzinka (4cT). Opiekunowie: Piotr Boś i Roman Szajna.
Piotr Boś podkreśla, że turniej motoryzacyjny organizowali pracodawcy z branży samochodowej, którzy najlepiej znają wymagania kwalifikacyjne i kompetencyjne pracodawców w tej dziedzinie.
- Mieli wpływ na jakość zadań konkursowych wysyłając jednocześnie informację do przyszłych absolwentów szkół motoryzacyjnych w Polsce, że takiej i odpowiedniej jakości kompetencji oczekują szefowie wielkich i średnich firm oraz potentaci motoryzacyjni w kraju - mówi.
- Uzyskiwane najwyższe laury na forum ogólnopolskim są gwarantem wysokiej jakości kształcenia w krośnieńskim Zespole Szkół Mechanicznych - zaznacza Bogdan Adamski, dyrektor krośnieńskiego „Mechanika”.
Dodaje, ze wsparciem edukacji jest odpowiednie zaplecze dydaktyczne, laboratoria i kadra pasjonatów nauczycieli, którzy bardzo dobrze przygotowują uczniów kierunków mechanicznych i samochodowych do przyszłej kariery zawodowej.