Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Radni Krosna znów będą decydować o inwestycji mieszkaniowej przy ul. Okrzei

Inwestor po raz kolejny złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Pierwszy wniosek, złożony w ub. roku, zyskał akceptację rady miasta, ale wojewoda stwierdziła nieważność uchwały krośnieńskiego samorządu.

Autor: Tomasz Jefimow

Przypomnijmy: jedna z krośnieńskich spółek na niezabudowanym i niezagospodarowanym terenie górniczym, pomiędzy ulicami Okrzei i Zagórze, zaplanowała budowę bloku mieszkalnego. 

Zamiary te wywołały sprzeciw mieszkańców. Pod uwagami do wniosku o ustalenie lokalizacji podpisało się ponad 150 osób. Zwrócili oni uwagę, że zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dopuszczalna wysokość zabudowy wynosi 12 metrów, a inwestor planuje blok o wysokości 18,5 metrów.

Prezydent Krosna najpierw na sesję Rady Miasta skierował projekt uchwały, który odmawia ustalenia lokalizacji inwestycji. Decyzje nie zapadły, bo punkt został zdjęty z porządku obrad. Miesiąc później radni zajęli się już tym tematem. Jednak projekt uchwały dotyczył już wyrażenia zgody.

Projekt uchwały został przyjęty 18 głosami "za" i 2 "wstrzymującymi". 

Plany inwestycyjne wstrzymała decyzja wojewody. Organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały rady miasta Krosna. Za powód takiego rozstrzygnięcia wskazał brak zgodności planowanej inwestycji ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. 

W uzasadnieniu wojewoda zwróciła uwagę, że niezrozumiałe jest podejmowanie uchwały o lokalizacji sprzecznej ze studium, o czym wiedzieli radni i prezydent

Inwestor nie rezygnuje

Spółka skorygowała plany i w styczniu tego roku skierowała do urzędu miasta nowy wniosek o ustalenie lokalizacji. Zgodnie z procedurą prezydent przygotował projekt uchwały w tej sprawie, z propozycją zgody na lokalizację.

Blok ma być niższy niż w pierwotnej koncepcji. Jego wysokość została zaplanowana na maksymalnie 12 metrów. Ma składać się czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch lub trzech podziemnych. 

Inwestor zakłada, że powstanie maksymalnie 56 mieszkań o powierzchni użytkowej od 2 900 do 3 500 metrów kwadratowych. 

Wejście zaprojektowano od strony ulicy Okrzei, z dojściem od chodnika. Od strony ul. Zagórze ma być dojazd do garażu podziemnego i parkingu. Na działkach o łącznej powierzchni ok. hektara ma być ponad 20 drzew i dwa zbiorniki retencyjno-rekreacyjne

Uwagi do wniosku inwestora złożył jeden z mieszkańców ul. Okrzei. Zwrócił on uwagę, że projektowany budynek znacznie przekracza skalą i wysokością sąsiadujące budynki, a jego wysokość jest mierzona od strony ul. Okrzei. - Od strony ul. Zagórze będzie o wiele wyższy - napisał. 

Wniosek o ustalenie lokalizacji opiniowała już Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Jej członkowie zgodzili się z potrzebą i możliwością zagospodarowania terenu przy ul. Okrzei. Podkreślili, że powinno ono zostać dokonane z przepisami prawa oraz Studium. Zwrócili też uwagę, że w koncepcji brakuje rozwiązań dotyczących układu komunikacyjnego a analiza wykazuje, ze ul. Zagorze może okazać się nieprzystosowana do zwiększonego ruchu. 

Jako argument "za", wskazali atrakcyjność zabudowy pod względem architektonicznym. Ostatecznie komisja wydała negatywną opinię. 

Radni Krosna sprawą zajmą się w przyszłym tygodniu, na ostatniej w tej kadencji sesji. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ