Współczesność puka do drzwi Kościoła Katolickiego coraz głośniej, natomiast sam Kościół otwiera je szeroko, zapraszając udogodnienia XXI wieku w swoje progi. Systemy multimedialne do kościołów w wielu parafiach stały się już codziennością. Wciąż jednak są takie parafie, które wahają się przed zaakceptowaniem tego rozwiązania. Czy słusznie? Na to i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Do czego służy system multimedialny?
Systemy multimedialne to najczęściej różnego rodzaju rzutniki i ekrany, mające pomóc duchownym w przebiegu Eucharystii i prowadzeniu parafii. Najczęściej służą do wyświetlania tekstu śpiewanej podczas nabożeństwa pieśni, jednak mogą zostać wykorzystane również w innych obszarach. Wszystko zależy od kreatywności duchownych posługujących nimi w parafii, a także wiernych - to przede wszystkim oni mają bowiem skorzystać z udogodnień oferowanych przez system multimedialny.
Udogodnienie dla grup parafialnych
System multimedialny może być przydatnym narzędziem wykorzystywanym przez grupy parafialne podczas spotkań formacyjnych. Rzutniki mogą być używane do prezentowania różnego rodzaju zagadnień, mających ułatwić zrozumienie omawianych kwestii. Z udogodnienia tego może skorzystać także Rada Parafialna. Możliwość wyświetlenia np. prezentacji czy zdjęć może znacznie usprawnić przebieg spotkań grup parafialnych, czyniąc je przyjemniejszymi i bardziej otwartymi na poglądy i sposób myślenia innych.
Realne wsparcie dla wiernych
Osoby starsze, które często mają problem ze słuchem, z pewnością docenią możliwość przeczytania tekstu śpiewanej akurat na Eucharystii czy nabożeństwie pieśni. Zamontowane w profesjonalny sposób systemy multimedialne w kościołach najczęściej znajdują się w takich lokalizacjach, by każdy wierny był w stanie dostrzec, co jest napisane na ekranie, niezależnie, w którym miejscu w kościele się akurat znajduje. Ponadto firmy zajmujące się produkcją tego typu rozwiązań często wdrażają systemy mające usprawnić ich działanie - do wyświetlania tekstów pieśni nie jest każdorazowo potrzebny organista. Wystarczy raz wgrać pieśni do systemu, a będzie mógł je uruchamiać ktoś inny (np. kościelny, ministrant).
Głośniejszy i wyraźniejszy przekaz
Systemy multimedialne często obejmują w swoim zakresie również nagłośnienie, a więc głośniki i mikrofony, dzięki którym głos kapłana czytającego słowa Pisma Świętego jest wyraźnie słyszalny. Z udogodnień tych mogą korzystać także np. Chóry parafialne, schole czy organiści, chcąc poprawić jakość swojego śpiewu. Jest to przydatne narzędzie także dla ministrantów i lektorów.
Usprawnienie podczas sakramentów
Systemy multimedialne w kościołach mogą stanowić usprawnienie również dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej, czy młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania. Obie te ceremonie charakteryzują się powtarzalnością słów, które młodzież podczas nich wypowiada. Muszą się wręcz nauczyć ich na pamięć. Rzutniki czy też ekrany rozmieszczone w kościele mogłyby stanowić ułatwienie w tym stresującym i wymagającym dla młodych ludzi okresie.
Eleganckie i dyskretne rozwiązania dla kościołów
Firmy, takie jak na przykład Business Online, które specjalizują się w montażu systemów multimedialnych w kościołach, dbają przede wszystkim o to, by były one dyskretne i w sposób naturalny wkomponowywały się w stylistykę budowli sakralnych - niezależnie od tego, czy są to kościoły zabytkowe, czy nowsze budowle. Ponadto oferują wygodne i poręczne systemy zarządzania zainstalowanymi systemami - zazwyczaj za pomocą systemów dotykowych, minimalizując użycie niepotrzebnych i nieestetycznych okablowań.
Czy warto wdrożyć system multimedialny do kościoła?
Systemy multimedialne do kościołów to w obecnych czasach niemal „must have” każdej idącej z duchem czasu parafii. Zapewniają szereg udogodnień, stanowiąc wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, o które każda wspólnota parafialna powinna w szczególności dbać. Przy pomysłowym kapłanie z całą pewnością skorzystają z nich również pozostali członkowie wspólnoty.