Projekt "Rozwój opieki paliatywnej, geriatrycznej i leczniczej, a także podniesienie jakości usług medycznych dla chorych na nowotwory w szpitalach Lwowa, Tarnopola i Krosna" otrzyma ponad 3,4 mln euro (ok. 14,7 mln zł) dofinansowania z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, z czego ponad 700 tys. euro (ponad 3 mln zł) trafi do szpitala w Krośnie.
- To jest jeden z dwóch największych projektów obszaru zdrowia we współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy - podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
Dodaje, że pieniądze przeznaczone w tej perspektywie finansowej są bezprecedensowe. - Jesteśmy gotowi na wsparcie Ukrainy w skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych. Chętnie się tą wiedzą podzielimy na poziomie państwa, miasta i regionu - mówi minister funduszy i polityki regionalnej.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział minister w Gabinecie Rady Ministrów Ukrainy Oleh Nemchinov, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki, Dyrektor Komunalnego Przedsiębiorstwa Lwowskiego Terytorialnego Stowarzyszenia Lekarskiego "Szpital Kliniczny Planowego Leczenia, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej" we Lwowie Andrii Myskiv.
Wsparcie z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 otrzymają Szpital Kliniczny Planowego Leczenia, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej we Lwowie, Komunalne Przedsiębiorstwo „Tarnopolska Regionalna Przychodnia” Rady Regionalnej Tarnopola oraz Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.
Lwowski szpital wybuduje i wyposaży w niezbędny sprzęt Oddział Opieki Paliatywnej, Mobilnych Grup Leczniczych i Oddziału Psychoonkologii. W Tarnopolu powstanie oddział paliatywny dla chorych na nowotwory oraz nowy budynek z oddziałem radiologii.
Szpital wojewódzki w Krośnie zmodernizuje i wyposaży pomieszczenia szpitalne Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
Leszek Kwaśniewski, dyrektor krośnieńskiej lecznicy, tłumaczy, że projekt obejmuje przebudowę obiektu przy ul. Grodzkiej. ZOL, który zajmie pomieszczenia po oddziale i poradni dermatologicznej, ma być powiększony o 15 łóżek.
Podkreśla, że jest zapotrzebowanie na opiekę długoterminową. Na miejsce w krośnieńskim ZOL oczekuje ok. 40 pacjentów.
Przeprowadzka zakładu zaplanowana została na przyszły rok. Wcześniej – jak tłumaczy Leszek Kwaśniewski – wyremontowane zostaną niewykorzystywane pomieszczenia po bloku operacyjnym na potrzeby oddziału i poradni dermatologicznej. - To będzie pierwszy etap modernizacji budynku przy ul. Grodzkiej - mówi.
Całość prac ma kosztować ok. 9 mln zł. Wsparcie w wysokości ponad 4 mln zł będzie pochodzić z budżetu samorządu województwa. - Projekt chcielibyśmy zamknąć do końca przyszłego roku - mówi Leszek Kwaśniewski.
Deklaruje, że prace remontowe nie spowodują zamknięcia, czy zawieszenia ZOL i dermatologii. - Miejmy nadzieję, że uda nam się poskładać zakresowo i czasowo tak te prace, że nie będziemy wstrzymywać żadnej działalności - mówi.