Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:03
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jerzy Borcz i Joanna Bril w prezydium sejmiku województwa podkarpackiego

Dwoje reprezentantów regionu krośnieńskiego będzie zasiadać w prezydium sejmiku. Radni po raz kolejny powierzyli funkcję przewodniczącego sejmiku krośnianinowi Jerzemu Borczowi. Wiceprzewodniczącą została Joanna Bril z Jedlicza.
Jerzy Borcz i Joanna Bril w prezydium sejmiku województwa podkarpackiego

Źródło: archiwum krosno112.pl

W poniedziałek (6 maja) odbyła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, otwierająca VII kadencję samorządu.

W sejmiku zasiada 33 radnych. W obecnej kadencji jest to 21 radnych zrzeszonych w klubie Prawo i Sprawiedliwość, 6 radnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej, 4 radnych reprezentujących klub radnych PSL Trzecia Droga oraz 2 radnych Konfederacji.  

Jedynym kandydatem na przewodniczącego sejmiku był krośnianin Jerzy Borcz (PiS). Za Jego wyborem głosowało 23 radnych, 7 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

W kolejnym punkcie obrad był wybór wiceprzewodniczących. Marcin Fijołek (PiS) zgłosił Renatę Knap, Joannę Bril i Czesława Łączaka.

Krzysztof Kłak, przewodniczący sejmikowego klubu Koalicji Obywatelskiej przed zgłoszeniem kandydatury Jolanty Kaźmierczak, zwrócił uwagę, że wybory parlamentarne wygrała "Koalicja 15 października". - Niedawno odblokowała miliardy z Unii Europejskiej, między innymi dla sejmików i mieszkańców województw. I sądzę, że ta kadencja nie będzie taka sama jaka była poprzednia - mówił.

Zaapelował do radnych PiS, by przedstawicieli opozycji uwzględnić w prezydium sejmiku, w części komisji i władzach. 

- Gdy nie będzie współpracy w komisjach sejmikowych, to bez wątpienia zakłóci to dobrą współpracę na rzecz mieszkańców i rozwoju podkarpacia - argumentował.

W odpowiedzi Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że decyzja o wyborze wiceprzewodniczących powinna być pozostawiona radnym sejmiku. - Jesteśmy demokratycznym organem, który w sposób demokratyczny przeprowadzi wybór reprezentantów. Łączenie zależności pomiędzy składem prezydium a współpracą z rządem czy wojewodą jest nie na miejscu - mówił. 

Adam Berkowicz (Konfederacja) poprosił o rozważenie, by na następnej sesji wprowadzić uchwałę o zwiększeniu ilości wiceprzewodniczących. - Dawało by to miejsce dla przedstawiciela opozycji - argumentował.

Jerzy Borcz tłumaczył, ze w tej kwestii obowiązujący jest statut i zmiany nie są takie proste. 

Ostatecznie w prezydium sejmiku zasiadać będą wyłącznie przedstawiciele PiS. Joanna Bril uzyskała 22 głosy poparcia, a na Renatę Knap i Czesława Łączaka zagłosowało po 23 radnych. Kandydatka KO otrzymała 10 głosów. 

Czwarta kadencja Władysława Ortyla

Jedynym kandydatem na marszałka wojewodztwa był Władysław Ortyl (PiS). 

Klub Koalicji Obywatelskiej nie zgłosił swojej kandydatury. Krzysztof Kłak w imieniu radnych opozycji zaznaczył, że nie poprą Władysława Ortyla i zarządu reprezentującego PiS. - Ostatnie osiem lat było także akceptacją dla działań rządu PiS w kierunku niszczenia polskich samorządów, odbierania im środków finansowych, centralizacji Polski - mówił.

Zaznaczył, że opozycja będzie patrzeć na ręce władz województwa przy rozdziale każdej złotówki, dotacji dla każdej gminy, miasta i powiatu. - Będziemy to robić wspólnie z ministrami i wojewodą podkarpackim. Nie dopuścimy do tego, żeby jakakolwiek złotówka z unijnych i rządowych środków została skierowana tam, gdzie ona nie powinna iść - podkreślił. 

Ostatecznie w tajnym głosowaniu kandydatura Władysława Ortyla została przyjęta. 23 radnych było "za", 9 "przeciw".

- Każdy wybór, nawet jeżeli już pełniło się daną funkcję, wywołuje spore emocje. Chodzi przecież o odpowiedzialność za cały region i jego mieszkańców - mówił tuż po ogłoszeniu wyników Władysław Ortyl.

Marszałek zaproponował też skład zarządu województwa. Wicemarszałkami zostali Piotr Pilch i Karol Ożóg. Obaj w głosowaniu uzyskali 22 głosy aprobaty, 1 radny wstrzymał się od głosu, a 9 głosów było przeciwnych.

Na członków zarządu marszałek Władysław Ortyl zaproponował Małgorzatę Jarosińską-Jedynak (dotychczasową wiceprezes Spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka) oraz Annę Huk.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak uzyskała 21 głosów poparcia, przy 10 glosach przeciwnych. Natomiast o wyborze Anny Huk na członka zarządu zdecydowało 22 głosów za, przy 9 głosach przeciwnych.

W czasie pierwszej sesji sejmiku wybrani zostali również przewodniczący sejmikowych komisji.

Delegatami do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zostali radni Ewa Draus i Bogdan Romaniuk (oboje PiS) oraz – z racji pełnionej funkcji marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący Jerzy Borcz.

Przewodniczącym Komisji Głównej Sejmiku Województwa Podkarpackiego został przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Klubu Koalicji Obywatelskiej jako opozycja zyskał możliwość zgłoszenia przewodniczącego komisji rewizyjnej. Został nim Krzysztof Kłak.

Przewodniczącymi poszczególnych komisji sejmiku zostali:

  • Komisji Budżetu, Mienia i Finansów – Marcin Fijołek (PiS),
  • Komisji Rozwoju Regionalnego – Kamila Piech (PiS),
  • Komisji Gospodarki i Infrastruktury – Stefan Bieszczad (PiS),
  • Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej – Ewa Draus (PiS),
  • Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji – Sabina Południak (PiS),
  • Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej – Stanisław Kruczek (PiS),
  • Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska – Jerzy Paul (PiS),
  • Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia – Jerzy Cypryś (PiS),
  • Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Bogdan Romaniuk (PiS),
  • Komisji Karpackiej – Mateusz Lechwar (PiS),
  • Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Jacek Magdoń (PiS).
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama