Wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy. Termin wybrany został nieprzypadkowo. Dziś (26 maja) obchodzony jest Dzień Matki.
- Na dzień otwarty zaprosiliśmy pary, które w niedługim czasie będą spodziewać się dziecka. Pod kątem edukacyjnym i oraz poznania naszego oddziału - mówi Leszek Kwaśniewski, dyrektor krośnieńskiego szpitala.
Podkreśla, że oddział ginekologiczno-położniczy jest świetnie wyposażony.
- Dzień otwarty pozwolił przyszłym rodzicom zapoznać się z personelem oddziału. Każdy miał też okazję zwiedzenia sali porodowej - mówi Krystyna Krygowska, położna oddziałowa.
W sali konferencyjnej krośnieńskiej lecznicy urządzono stoiska, na których prezentowane były usługi oraz produkty dla kobiet w ciąży, mam oraz niemowląt.
- Tu przyszli rodzice mogli między innymi omówić plan porodu, zapoznać się z niefarmakologicznymi metodami łagodzenia bólu porodowego, czy porozmawiać z fizjoterapeutą uroginekologicznym i doradcą noszenia dzieci - wylicza Krystyna Krygowska.
Dodaje, że swoją ofertę przedstawiły też firmy farmaceutyczne i Fundacja Tęczowy Kocyk.
Po odwiedzeniu stoisk można było poznać Trakt Porodowy, sale pobytu matki z dzieckiem, odcinek Patologii Ciąży i Izbę Przyjęć.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta porodu w wodzie. Jest to możliwe w krośnieńskim szpitalu od 25 kwietnia.
Liczba urodzeń maleje
- To nie jest tendencja tylko w naszym szpitalu ale ogólnopolska - podkreśla Leszek Kwaśniewski.
W 2023 roku w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie urodziło się 686 dzieci. To znacznie mniej niż w 2022 roku, w którym urodziło się ich 871. W tym roku, do 24 maja, w krośnieńskiej lecznicy przyszło na świat 220 dzieci.
Szef krośnieńskiej przyznaje, że do takich statystyk przyczynia się wiele czynników – m.in. modyfikacja stylu życia i sytuacja geopolityczną. Dodaje, że dziś decyzja o macierzyństwie zapada w sposób bardzo świadomy. - Wielodzietność nie jest już zjawiskiem powszechnym - zaznacza.
Lekarze z krośnieńskiego oddziału podkreślają, że szansą na poprawę statystyk jest odwrócenie sytuacji ekonomicznej i poprawienie opieki.