Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:24
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieński dąb „Franio” zostanie Drzewem Roku 2024? Ostatnie dni głosowania

To już 14. edycja plebiscytu, w którym wybierane jest najciekawsze i najbardziej lubiane przez lokalną społeczność drzewo w Polsce. W finale znalazło się 16 kandydatów, wybranych spośród blisko 40 zgłoszeń. Wśród nich jest dąb „Franio”, który rośnie w dzielnicy Krościenko Niżne.
Krośnieński dąb „Franio” zostanie Drzewem Roku 2024? Ostatnie dni głosowania

Autor: Klub Gaja

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja "Święto Drzewa". Promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. 

Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek.

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - zaznaczają organizatorzy konkursu. 

Wśród finałowej 16 są drzewa zgłoszone przez szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje i osoby indywidulane. Okazy to wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza – drzewa będące świadkami historii i centrum życia społecznego. 

Dąb szypułkowy "Franio" rośnie w dzielnicy Krościenko Niżne. Ma ok. 110 lat, wysokość 25 metrów i obwód 410 centymetrów. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, która zachęca do głosowania, podkreśla, że oprócz tego, że jest pomnikiem przyrody ma niezwykłą historię: 

- Nastoletni Franciszek "Franio" Moskal w 1920 roku jako ochotnik ruszył na front. Niestety rodzina straciła z nim kontakt. Franek prawdopodobnie zginął. Dziś jest jednym z mieszkańców Krościenka Niżnego upamiętnionych na monumencie poświęconym Poległym w Boju za Wolność i Niepodległość Ojczyzny przy ul. Powstańców Warszawskich. 

Leśnicy przypominają, że Franciszek jako 10-letni chłopiec zasadził dąb w pobliżu rodzinnego domu. Dziś jest to jedno z najbardziej okazałych drzew w Krośnie. Na wniosek rodziny Franka objęto go ochroną jako "Pomnik Przyrody" i nadano imię "Franio", na cześć młodego bohatera wojny polsko-bolszewickiej

Dąb wygląda spektakularnie. Dom rodzinny Franciszka wygląda przy nim jak makieta. Pomnik przyrody można podziwiać przy ul. Lunaria. 

Krzysztof Wolański, który zgłosił drzewo do konkursu podkreśla, że mimo iż dąb znajduje się na prywatnej posesji, teren wokół niego jest ogólnodostępny, co z chęcią wykorzystują mieszkańcy dzielnicy. 

- Niektórzy z "Franiem" rozmawiają, inni czerpią energię poprzez przytulanie i obejmowanie jego pnia, jeszcze inni zatrzymują się podczas spaceru pod jego koroną i oddają chwili kontemplacji i zadumy, czemu sprzyja spokojna okolica oraz niezwykła historia chłopca i drzewa, których los połączył w jedno, trwające do dziś życie - opowiada.

Jak głosować?

Głosowanie na Drzewo Roku trwa przez cały czerwiec na stronie drzeworoku.pl

- Tam też znajdziemy zdjęcia i historie drzew oraz szczegółowe zasady głosowania - tłumaczy Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Zaznacza, że można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail (trzeba go potwierdzić na skrzynce pocztowej).

- Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy 1 lipca o godzinie 12:00 - zapowiada Jolanta Migdał.

Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year.


Autor: Klub Gaja

Autor: Klub Gaja

Autor: Klub Gaja

Autor: Klub Gaja

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama