Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uczniowie krośnieńskiej Naftówki na praktykach w Portugalii. Niezapomniana przygoda edukacyjna

W maju bieżącego roku uczniowie klas IV Technikum przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie odbywali praktyki zawodowe. Część z nich, w ramach programu Erasmus+ Vet, zrealizowała je w Portugalii, dokładnie w trzecim co do wielkości mieście Braga. Fascynujący ośrodek, z niezwykle długą i bogatą historią, na 2 tygodnie stał się dla nich miejscem pracy i wspaniałej przygody.
Uczniowie krośnieńskiej Naftówki na praktykach w Portugalii. Niezapomniana przygoda edukacyjna

Źródło: Naftówka

Obowiązki, które podjęli, były zgodne z zawodami, w których kształcą się w Naftówce. I tak uczniowie technikum logistycznego pracowali w firmach branży spedycyjnej, magazynach, supermarketach i sklepach znanych marek. W magazynach zajmowali się np. rozładunkiem towaru z samochodów dostawczych, rozlokowaniem ładunku zgodnie z przyjętym przez firmę systemem. Do ich obowiązków należało również kompletowanie zamówień oraz przygotowanie ich do wysyłki. Praca logistyka w supermarkecie polegała na planowaniu dziennego zapotrzebowania, przyjmowaniu, układaniu i etykietowaniu towaru, a także wprowadzaniu go do bazy danych.

Uczniowie technikum spawalniczego pracowali w warsztatach ślusarskich, gdzie zajmowali się identyfikacją potrzeb w zakresie metaloplastyki w konstrukcjach metalowych. Do obowiązków praktykantów należało oczyszczanie, odtłuszczanie specjalnymi preparatami prefabrykatów,  szlifowanie elementów stalowych i przygotowanie powierzchni spawania.

Miejscem pracy gazowników były np. budowy, gdzie montowali instalacje wodno-kanalizacyjne. Uczyli się łączenia rur plastikowych metodą zgrzewania oraz dołączania ich do zamontowanej wcześniej infrastruktury hydraulicznej. W zakresie ich pracy było także serwisowanie urządzeń (kranów, bojlerów, spłuczek toaletowych).

Wiertnicy zaś zdobywali doświadczenie w firmie projektującej, produkującej i sprzedającej rozwiązania złączne dostosowane do potrzeb klienta (np. śruby, nakrętki, podkładki, tuleje, środki ochrony indywidualnej, okucia). Ich zadaniem było m.in. przygotowywanie elementów metalowych do obróbki metodą piaskowania.

Praktyki to dla uczniów zazwyczaj pierwsze doświadczenie zawodowe, swego rodzaju weryfikacja, czy kierunki, w których się kształcą, to właśnie to, czym chcą zajmować się w przyszłości.

Praktyki zagraniczne okazały się lekcją o wiele bogatszą. Nie tylko zawodowo, ale i życiowo! Podczas pobytu w Portugalii uczniowie mieli bowiem okazję do rozwijania swoich kompetencji językowych, zarówno w zakresie języka angielskiego jak i podstaw języka portugalskiego. Codzienne obowiązki zawodowe wymagały od nich komunikacji w języku obcym. Przezwyciężanie bariery językowej, jak i próby rozwiązywania problemów w pracy - wszystko składało się na świetną lekcję samodzielności, która niewątpliwie zaowocuje w życiu.

A popołudnia i weekendy? Czas wolny został wykorzystany na zwiedzanie atrakcji turystycznych Portugalii. Uczniowie Naftówki odwiedzili nadmorskie - niezwykle klimatyczne i piękne - miasto Porto, stolicę Portugalii - Lizbonę oraz miejsce pielgrzymek - Fatimę. Poza podziwianiem lokalnej architektury i sztuki (słynne Azulejo), młodzież uczestniczyła w lokalnym festiwalu - Braga Romana, nawiązującym do czasów Imperium Rzymskiego. Kraj poznaje się także „przez żołądek” – kuchnia portugalska przypadła im do gustu.

Podsumowując... wyjazd na praktyki do Portugalii to niezapomniane doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju zawodowego i osobistego uczniów krośnieńskiej “Naftówki”. Nabyte umiejętności, nowe znajomości i wspomnienia pozostaną z nimi na długo, a zdobyta wiedza będzie procentować w przyszłości. 

Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000112889 był zrealizowany dzięki programowi ERASMUS+ VET, z sektora Kształcenia i Szkolenia Zawodowe. Unia Europejska dofinansowała projekt w kwocie 37304 EUR na realizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach Akcji 1. Mobilność osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – projekty akredytowane (KA121-VET). Projekty szkoła realizuje od roku 2016.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama