Dziś (21 czerwca) w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dyrektor Janusz Starzak oraz Kamil Grałek, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych omówili tryb konsultacji społecznych, ich wyniki oraz prognozowane skutki przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne wprowadzonego przez ministerstwo moratorium.
Zaprezentowali też mapki z zasięgami obszarów objętych moratorium i propozycjami modyfikacji ze strony RDLP poddanymi pod konsultacje społeczne.
- Zaproponowane przez nas modyfikacje dotyczą sposobu gospodarowania w lasach już objętych moratorium bez zmiany ich powierzchni i są kompromisową propozycją godzącą racje i oczekiwania wielu interesariuszy - podkreśla Janusz Starzak.
Konsultacje trwały tydzień (od 5 do 12 czerwca) i wzięły w nich osoby fizyczne, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego, oraz przedsiębiorcy (m.in: zakładów usług leśnych, odbiorów i zakładów przetwórstwa drzewnego).
- Wpłynęło łącznie 908 uwag i wniosków - informuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Wśród nich były:
- 83 wnioski pozytywnie oceniające polecenie MKiŚ oraz negatywnie oceniające aktualizację RDLP w Krośnie,
- 1 wniosek negatywnie oceniający polecenie MKiŚ oraz pozytywnie oceniający aktualizację RDLP w Krośnie,
- 824 wnioski negatywnie oceniające cały proces funkcjonowania polecenia, przy czym autorzy wnioskowali o całkowitą rezygnację z wyłączeń lasów z użytkowania.
- Uwagi pochodziły głównie od mieszkańców województwa podkarpackiego. Zdarzały się też wnioski z innych rejonów Polski - mówi Edward Marszałek.
Wnioski złożyli też europosłanka Elzbieta Łukacijewska i poseł Bartosz Romowicz.
Elżbieta Łukacijewska negatywnie odniosła się do polecenia MKiŚ oraz propozycji aktualizacji tego polecenia, wskazując na ograniczenia możliwości rozwoju miejscowej społeczności związanej z wysoką lesistością gminy Cisna. Natomiast Bartosz Romowicz ocenił pozytywnie propozycję aktualizacji moratorium przedstawione przez RDLP w Krośnie, natomiast negatywnie odniósł się do polecenia MKiŚ z dnia 8 stycznia i złożył do niego liczne uwagi i zastrzeżenia.
Edward Marszałek dodaje, że wnioski złożyły również jednostki samorządu terytorialnego, które negują potrzebę wprowadzenia ograniczeń wynikających z moratorium, równocześnie zastrzegając, że tak istotne decyzje wpływające na funkcjonowanie społeczności lokalnych winny być szeroko konsultowane i uzgadniane przed ich wprowadzeniem w celu uzyskania szerokiej akceptacji społecznej.
Przedsiębiorcy wskazywali na aspekt ekonomiczny wprowadzonego moratorium, rodzący spadek przychodów prowadzonej działalności, wzrost bezrobocia, ograniczenie dostępu do surowca drzewnego oraz na fakt zubożenia ludności tych terenów i konieczności migracji zarobkowej.
Wnioski stowarzyszeń i organizacji zawierały skrajnie różne oczekiwania w zakresie moratorium. - Generalnie wskazują na krótki termin konsultacji, który uniemożliwiał dokonanie odpowiednich analiz i przygotowania wyczerpującej argumentacji - informuje dyrektor Janusz Starzak.
Kompromisowe rozwiązanie RDLP w Krośnie
Nad propozycją zmian, które zleciło ministerstwo, pracował 20-osobowy zespół leśników (z RDLP w Krośnie i ośmiu Nadleśnictw).
- Na podstawie analiz skutków wyłączenia, konsultacji, spotkań i lustracji terenowych przygotowaliśmy propozycję, która jak uważamy będzie zadowalała wszystkich - mówi Janusz Starzak.
Kamil Grałek tłumaczy, że wyłączenia dotyczyły przede wszystkim trzech cennych obszarów – Bieszczady (teren 3 nadleśnictw – Cisna, Baligród, Stuposiany i Lutowiska), okolic Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju oraz tzw. Puszczy Karpackiej (Nadleśnictwo Bircza).
- Przyjęliśmy wariant, że będziemy operować tą samą powierzchnią, która została wskazana w poleceniu minister - mówi.
Dodaje, że uwzględniony został aspekt społeczny i gospodarczy.
Decyzją MKiŚ ze stycznia, na Podkarpaciu wstrzymaniem wycinki objęty został obszar blisko 19 tys. hektarów (prawie 15 tys. ha to powierzchnia bez pozyskania drewna, 4 tys. ha to powierzchnie objęte modyfikacją gospodarki leśnej). Propozycja RDLP zakłada nieco ponad 5 tys. ha powierzchni bez pozyskania drewna i niespełna 14 tys. ha powierzchni objętej modyfikacją gospodarki leśnej.
Kamil Grałek dodaje, że proces konsultacji został wydłużony do 16 września. - Tym samym do tego dnia obowiązuje moratorium Ministerstwa Środowiska i Klimatu ze stycznia - tłumaczy.
Na slajdach poniżej prezentujemy zakres obejmowania moratorium wprowadzonego przez MKiŚ (po lewej stronie) oraz propozycje zmian RDLP w Krośnie (po prawej).