Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 04:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poważne skutki nawałnic na Podkarpaciu. Będzie pomoc finansowa wojewody

Ponad 2700 strażaków i druhów OSP pracowało w weekend przy usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie. Najbardziej ucierpiały powiaty rzeszowski, jarosławski i przemyski. Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, uruchomiła już procedurę wypłaty rekompensat dla poszkodowanych mieszkańców.
  • Źródło: PUW

Źródło: Jerzy Żygadło/ PUW Rzeszów

Przygotowania i działania ratunkowe

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już w czwartek i piątek rozsyłało alerty o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano na piątek i sobotę. Na podstawie prognoz, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe zostały postawione w stan wzmożonej czujności.

Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wojewoda Teresa Kubas-Hul rozmawiała z władzami powiatów oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w regionie. Zdecydowano o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów oraz ustalono dodatkowe dyżury dla pracowników urzędów.

Skutki nawałnic

W sobotę nawałnice spowodowały najwięcej szkód. Na godz. 23:59 22 czerwca 2024 r. odnotowano 494 zdarzenia atmosferyczne, najwięcej w powiatach: rzeszowskim (123), jarosławskim (106), przemyskim (113), przeworskim (36) i brzozowskim (33).

  • Na chwilę obecną zweryfikowano 74 uszkodzenia dachów, w tym 49 w powiecie rzeszowskim. Wśród nich są 42 budynki mieszkalne i 7 gospodarczych. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Dynów, głównie miejscowości Harta i Ulanica – informuje Dyżurny Operacyjny WCZK w Rzeszowie.

Uszkodzone zostały również budynki w powiatach: jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3) i leskim (1). W gminie Jawornik Polski odnotowano duże straty w drzewostanie i uprawach rolnych.

Interwencje ratunkowe

W wyniku zdarzeń atmosferycznych dwie osoby zostały poszkodowane. Doszło także do wywrócenia trzech łodzi na Jeziorze Solińskim. Ratownicy WOPR podjęli cztery osoby, z czego jedna została przewieziona do szpitala.

Wójt gminy Dynów zwrócił się o dodatkowe plandeki do zabezpieczenia uszkodzeń. Plandeki zostały wydane dla miejscowości Harta i Ulanica. Łącznie dla gminy Dynów wydano 60 plandek wraz z linami. Dodatkowo przekazano suchy prowiant i wodę dla służb ratunkowych.

W akcjach ratunkowych brało udział 2708 strażaków, w tym 325 z PSP oraz 2383 z OSP. Użyto 558 pojazdów.

Pomoc finansowa

- Uruchomiono już procedury, które pozwolą wypłacić pomoc finansową poszkodowanym mieszkańcom i za straty w uprawach rolnych. Pracownicy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego pomogą przygotować wszelkie potrzebne dokumenty – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Bardzo dziękuję przedstawicielom wszystkich służb, które były zaangażowane w pomoc. Wasze zaangażowanie było ogromne – dodała wojewoda Teresa Kubas-Hul.

W niedzielę odnotowano tylko jedno zgłoszenie o powalonym konarze na jezdni. Miejscami na Podkarpaciu występują jeszcze pojedyncze przerwy w dostawie energii elektrycznej, ale awarie są na bieżąco usuwane.

Zasady udzielania pomocy finansowej

Pomoc finansowa dla poszkodowanych realizowana jest na podstawie dokumentu zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przedstawia odpowiedni wniosek.

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ