Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Donald Tusk otworzył delegaturę ABW w Rzeszowie

Od 1 lipca 2024 r., w związku z decyzją premiera Donalda Tuska, zmieniła się struktura terenowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przywrócone zostały delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Na Podkarpaciu wydziały ABW będą również w Krośnie i Przemyślu.

Źródło: KPRM

1 lipca 2024 r. przywrócono delegatury ABW w dziesięciu miastach wojewódzkich, decyzją Premiera Donalda Tuska. Placówki te zlikwidowano w 2017 r. za rządów Beaty Szydło, co miało osłabić kontrwywiad. Premier Tusk, wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, uczestniczyli w otwarciu delegatury w Rzeszowie, obecnie kluczowym mieście dla bezpieczeństwa Polski.

Na portalu krosno112.pl informowaliśmy o tym już w marcu:

Minister Siemoniak podkreślił, że delegatury są niezbędne do skutecznej ochrony przed zagrożeniami z Rosji i Białorusi. Rząd przeznaczył 100 milionów złotych na wzmocnienie ABW i AW.

W 2017 r. rząd PiS zamknął delegatury ABW w 10 miastach, co osłabiło funkcjonowanie Agencji. Nawet po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. nie przywrócono delegatur przy wschodniej granicy Polski. Premier Tusk skrytykował tę decyzję jako niezrozumiałą i szkodliwą.

"Z bliżej nieznanych i niezrozumiałych dla mnie powodów zrezygnowano z 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w tym w takim mieście jak Rzeszów"

– powiedział Premier Donald Tusk.

Nowe delegatury powstały w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Funkcjonariusze terenowi, lepiej znający lokalne środowisko, mają zwiększyć skuteczność działań ABW.

"Niestety te siedem lat przyniosło niepowetowane straty. Premier był informowany, ilu funkcjonariuszy odeszło, ile wydziałów zamiejscowych przestało działać. Nie możemy wyjść ze zdziwienia co kierowało Beatą Szydło i jej współpracownikami, że podjęli takie decyzje."

– powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator ds. Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak

Rząd przeznaczył 100 milionów złotych na wzmocnienie ABW i AW. Premier Tusk podkreślił, że odbudowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Zaznaczył również, że funkcjonariusze ABW pracują z poświęceniem dla kraju.

"Odbudowujemy znaczenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jej skuteczność także poprzez środki finansowe. Na wniosek pana Ministra podjąłem decyzję, żeby przekazać – z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, ale także przy wsparciu Ministerstwa Finansów – 100 milionów złotych. Po 50 milionów złotych  na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i na Agencję Wywiadu"

– mówił Donald Tusk. 

Premier przyjął meldunek o gotowości do działania służb.

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest najlepszym przykładem ludzi, którzy całą dobę pracują nie dla swojej chwały, nie dla pieniędzy, tylko dla bezpieczeństwa swojej ojczyzny i jej obywateli. Jestem pod wielkim wrażeniem tej gotowości"

– powiedział  szef rządu.  

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy poświęcają swój czas oraz ryzykują życiem i zdrowiem, żeby chronić codzienne życie Polek i Polaków. 

Polityczne Zmiany w Europie

Premier Tusk odniósł się do zmian politycznych w Europie, zwłaszcza wzrostu radykalnych ugrupowań. Podkreślił, że Polska powinna być przykładem zdrowego rozsądku i racjonalnego podejścia do polityki. Jego celem jest chronić Polskę przed politycznym ekstremizmem, który zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

Przywrócenie delegatur ABW w miastach wojewódzkich jest kluczowe dla bezpieczeństwa Polski. Rząd skupia się na wzmocnieniu służb specjalnych w obliczu zagrożeń z zewnątrz i stawia na racjonalne podejście do polityki, aby chronić kraj przed ekstremizmem.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ