Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:27
Reklama
Reklama

Jubileusz 120-lecia OSP Targowiska. Radosne strażackie święto

Od 120 lat stoją na straży bezpieczeństwa swojej miejscowości, ale również całego regionu, bo druhowie z OSP Targowiska w gminie Miejsce Piastowe w swojej historii do akcji byli kierowani w różne zakątki Podkarpacia. W sobotę 27 lipca radośnie świętowano jubileusz powstania jednostki. Były życzenia, odznaczenia, gratulacje, ale również zabawa.
Jubileusz 120-lecia OSP Targowiska. Radosne strażackie święto

Autor: krosno112.pl

Historia jednostki 

Pierwsze próby założenia straży pożarnej w Targowiskach podejmowane były prawdopodobnie już w 1902 roku. Niestety ze względu na brak dokumentów założycielskich oparto się na zachowanych relacjach ustnych, a te wskazują na  1904 rok. Nadmienić trzeba, że w tych relacji jest mowa o istnieniu straży pożarnej dworskiej, gdzie wyznaczeni pracownicy dworscy mieli obowiązek stawiać się na wypadek pożaru. Właśnie w tym czasie właściciel majątku Targowisk Karol Gołaszewski pełnił funkcję wice-prezesa Towarzystwa Ogniowego. 

Pierwszym komendantem straży pożarnej w Targowiskach był Tomasz Juszczyk,  będąc inicjatorem i założycielem jednostki. Już w  1910 roku w Kurierze Lwowskim pojawia się wzmianka o straży w Targowiskach i padają nazwiska niektórych działaczy jak Tomasz Juszczyk, Jakub Kafel czy też Franciszek Skwara – skarbnik (późniejszy działacz na rzecz budowy nowej szkoły w Targowiskach). Trzeba za znaczyć, że działalność straży wsparli mieszkańcy jak też właściciele majątku ziemskiego – Karol Gołaszewski jak też jego matka Maria z Załuskich Gołaszewska, którzy to wyposażyli strażaków w drewniane wiadra i bosaki. Władze w straży do lat po pierwszej wojnie światowej opierały się na działaczach: Tomasz Juszczyk Jakub Kafel, Franciszek Skwara, Józef Ryglewicz. Już po 1920 roku dzięki wsparciu mieszkańców a w szczególności Gołaszewskich zakupiona została ręczna sikawka konna. Sprzęt ten służył bardzo długo, bo do lat 50-tych. Trzeba zaznaczyć także, że w okresie międzywojennym z inicjatywy Władysława Kuncio została założona orkiestra dęta pod batutą Józefa Ryglewicza. W latach 30-tych strażacy byli podporą teatru amatorskiego, który to funkcjonował z przerwami do lat 60- tych. Przed II wojną światową naczelnikiem zostaje Władysław Juszczyk – kapral z wojska. Zostaje jednak wywieziony na roboty do Niemiec. Nie wstrzymuje to jednak działalności straży. Okupant zlikwidował wszystkie struktury stowarzyszeniowe OSP, lecz pozostawił oddziały straży jako drużyny bojowe.  Po II wojnie światowej naczelnikiem zostaje nadal Władysław Juszczyk, który powrócił z  robót.

W roku 1951 dzięki zorganizowanej zbiórce przez mieszkańców Targowisk, Widacza i Zalesia została zakupiona pierwsza motopompa. Trzeba zaznaczyć, że sprzęt był trzymany w drewnianej szopie w okolicach dzisiejszej remizy. Po roku 50-tym kolejnymi naczelnikami zostawali kolejno Antoni Frydrych, Wojciech Frydrych, Jan Wójtowicz,  Władysław Kuś, Tadeusz Król, Józef Rygiel, Ignacy Frydrych, Tadeusz Król drugi raz. Lata powojenne to lata trudne w działalności OSP. Strażacy byli szykanowani za udział uroczystościach religijnych (warta przy grobie pańskim w okresie Wielkanocy, a jest to tradycja w Targowiskach od czasów międzywojennych) władza nieprzychylnym okiem patrzyła na udział w gaszeniu niektórych pożarów (pożar dzwonnicy w 1962 roku). W 1966 roku prezesem zostaje Tadeusz Ryglewicz, który tę funkcję pełnił do 1998 roku. W 1968 roku ze zbiórek i dzięki pomocy Jana Józefczyka mieszkańca Widacza wówczas Biedacza został zakupiony samochód Lublin Gaz-51 i został przystosowany jako samochód pożarniczy. Garażowany był w szopie przy kółku rolniczym. W 1973 w Targowiskach stanęła nowa remiza, w zimie była ogrzewana i samochód był w miarę zabezpieczony, a także strażacy miel się gdzie przebierać i spotykać. 

W roku 1978 z inicjatywy prezesa Ryglewicza i młodych strażaków podjęto przygotowania do zorganizowania obchodów 75 rocznicy powstania OSP. Zaczęto od wykonania sztandaru. W maju 1979 roku odbyły się uroczyste obchody 75-lecia OSP, połączone z poświęceniem i przekazaniem sztandaru OSP. W roku 1980 dzięki długim staraniom jednostka pozyskuje samochód Star 25 GBAM  z OSP Miejsce Piastowe. OSP Targowiska stała się jeszcze bardziej mobilna, dodatkowo została wyposażona w radiostację samochodową. Rok 1986 przyniósł nowe zadanie: został wymieniony dach na remizie. W 1984 roku naczelnikiem zostaje dh Józef Sidor a z-cą nacz. dh Stanisław Kopczak. W tym to roku zostaje powołana MDP chłopców, która to w 1990 roku zajęła I miejsce w VI rejonowych zawodach sportowo-pożarniczych oraz III w wojewódzkich zawodach sportowo-pożaniczych w Lesku w 1991 roku. Nadchodzi rok 1994 strażacy z Targowisk podejmują starania o wymianę samochodu pożarniczego. W 1996 roku dzięki zaangażowaniu dh Czesława Kozioł i dh Józefa Sidor i pomocy pana płk Krzysztofa Klimaszewskiego, pozyskano nieodpłatnie samochód Star 266 z Szefostwa Logistyki Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Sprowadzenie samochodu do Targowisk ze Szczecinka przypadło w udziale dh Stanisławowi Sieniawskiemu i Bogdanowi Ryglewiczowi. Samochód został skarosowany w Osinach dzięki pomocy gminy (wójt Jan Malinowski i sekretarz ZOGw Miescu Piastowym dh Bernadeta Binkowicz). Uroczyste poświęcenie i przekazanie nastąpiło w 1997 roku. W 1998 roku po śmierci prezesa Ryglewicza funkcję obejmuje dh Kopczak Stanisław, z jego to inicjatywy oraz zaangażowaniu dh Mariana Kustra i Józefa Kandefer zostaje reaktywowana orkiestra dęta w 1999 roku. 

W 2004 roku przy zaangażowaniu wszystkich druhów zostają zorganizowane obchody 100-lecia OSP i 5-lecia orkiestry, która istniała do 2016 roku – została rozwiązana ze względu na brak funduszy i chętnych muzyków. Uroczystości obchodów 100-lecia były powiązane z nadaniem nowego sztandaru, oraz odznaczeniem jednostki Złotym Znakiem Związku. W 2008-2010 jednostka przystępuje do kompleksowego remontu i rozbudowy remizy. Zaangażowanie druhów było bardzo duże, w pozyskaniu wszelkich zezwoleń pomógł nam bardzo wice starosta Andrzej  Guzik i władze gminy  w pozyskaniu środków. W 2014 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa. Prezesem zostaje dh Józef Sidor, wice.prez. naczelnikiem Adam Jurczak, a zastępcą nacz. Paweł Bemben. 

W roku 2016 rozpoczynają się starania o wymianę samochodu Star 266 na nowszy ze względu na duże zużycie podzespołów.  Dochodzi do tego, że samochód końcem 2017 roku zostaje wycofany z podziału bojowego, dla naszej jednostki jest to tragedia. Początkiem roku 2018 pozyskujemy lekki samochód Lublin 3 z OSP Łężany, lecz czynimy dalsze starania o średni samochód. Dzięki staraniom władz gminy na czele z wójtem Markiem Klarą dochodzi do wymiany samochodu w OSP Miejsce Piastowe a OSP Targowiska pozyskują od tej jednostki średni samochód GBA Mercedes Atego1429. 8 października następuje uroczyste przekazanie samochodu Lublin 3 i Mercedes dla jednostki. W roku 2020 dzięki pomocy gminy na czele z p. wójt Dorota Chilik i naszej inicjatywy dochodzi do remontu obydwu garaży. Większość prac wykonywano we własnym zakresie i strażacy ponieśli około 60% kosztów, nie udźwignęliby tego ciężaru gdyby nie pomoc RBDIM w Krośnie, z którą to fimą OSP współpracuje od ponad 20 lat. W 2020 roku przystąpiono do niesienia pomocy mieszkańcom w związku z pandemią.     

W 2022 roku jako pierwsi na terenie gminy a może nawet na terenie powiatu wspólnie z przyjaciółmi strażacy podjęli akcję pomocy walczącej Ukrainie, która to kontynuowali do stycznia 2024 roku. 

Jednostka w czasach obecnych

W 2023 roku  uchwałą zarządu OSP została powołana MDP – licząca obecnie 36 druhów i druhen, którą to opiekunem są druhny Agnieszka Leś i Aleksandra Leś. 

Na dzień dzisiejszy jednostka liczy 47 członków w tym 3 kobiety. JOT przy OSP liczy 34 członków w tym 3 naczelników, 9 dowódców, 9 kierowców kat C, 6 ratowników posiadających wyszkolenie KKP, 2 strażaków do współpracy z LPR. Jednostka jest włączona do współpracy z PRM. Za rok 2023 jednostka znalazła się w gronie 36 jednostek z terenu powiatu, która ani razu nie odmówiła wyjazdu do akcji.  

- Muszę zaznaczyć, że współpracujemy ze wszystkimi instytucjami, organizacjami na terenie gminy i powiatu. Bierzemy udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, oraz w ich organizowaniu - mówił podczas uroczystości dh Józef Sidor - Prezes OSP Targowiska.

Święto 120-lecia

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w intencji strażaków w kościele parafialnym. Następnie przez ulice miejscowości strażacy przemaszerowali na plac pod Dom Ludowy, gdzie odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był dh Krzysztof Szczęsny (naczelnik Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego KM PSP w Krośnie), za muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Dęta OSP Miejsce Piastowe, a spikerem podczas apelu był dh Krzysztof Podkul. 

Na początek druh Krzysztof Szczęsny złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu st. bryg. Tomaszowi Baranowi - Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu, a jednocześnie członkowi Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podkarpackiego. Na maszt podniesiono flagę Polski oraz odegrano Hymn Państwowy. W skład pocztu flagowego weszli: Aleksandra Leś (dowódca), Paweł Bemben (flagowy), Agnieszka Leś (asysta).

Gospodarz dh Józef Sidor przywitał zgromadzonych strażaków, gości oraz mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe. Następnie przypomniał rys historyczny jednostki.

Strażacka Gwiazda Podkarpacia dla OSP Targowiska

Podniosłym momentem podczas apelu było odznaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Targowiskach Odznaką Honorową STRAŻACKA GWIAZDA PODKARPACIA w uznaniu szczególnych zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej i dobra społeczeństwa oraz rozwoju OSP i Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego. Odznaczenia sztandaru dokonali st. bryg. Tomasz Baran - Podkarpacki Komendant Wojewódzki oraz dh Józef Tucki - Prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie. W skład pocztu sztandarowego wchodzili druhowie: Grzegorz Józefczyk (dowódca), Adam Jurczak (sztandarowy), Józef Kafel (asysta).

Odznaczenie zasłużonych druhów

W trakcie uroczystości odznaczono zasłużonych druhów medalami oraz odznaczeniami. 

Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa:

  • Robert Dobrowolski 
  • Piotr Cisowski
  • Monika Bełch 

Odznaka Strażak Wzorowy:

  • Arkadiusz Biskup
  • Mateusz Biskup 
  • Łukasz Cypcarz
  • Tomasz Czekański
  • Wiktor Frydrych 
  • Tomasz Kielar 
  • Maciej Kociuba
  • Kacper Kozioł
  • Maciej Kozioł 
  • Piotr Kozioł 
  • Agnieszka Leś 
  • Wojciech Lorenc
  • Przemysław Mazur
  • Wojciech Mazurek 
  • Arkadiusz Świder
  • Piotr Świder 
  • Michał Wojtoń

Odznaka „Za Wysługę Lat”:

  • Józef Kafel  50 lat
  • Józef Sidor  50 lat
  • Stanisław Sieniawski  40 lat
  • Adam Jurczak  35 lat
  • Daniel Sieniawski  35 lat
  • Paweł Bemben  30 lat
  • Grzegorz Józefczyk  30 lat
  • Tomasz Findysz  25 lat
  • Piotr Cisowski  25 lat
  • Artur Zgrych 20 lat
  • Arkadiusz Cypcarz 10 lat

Krzyż Niepodległości kl. II 

Nadany przez Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów:

  • Maciej Kociuba

Medal z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Policjantów

  • Józef Sidor
  • Aleksandra Leś
  • Agnieszka Leś

Po zakończeniu ceremonii odznaczeń zaproszeni goście dziękowali strażakom za ich ofiarność oraz służbę społeczeństwu. Wśród nich byli m.in.: Poseł RP Joanna Frydrych, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Podkarpacki Komendant Wojewódzki st. bryg. Tomasz Baran, Prezes WFOŚIGW Marta Zajko wraz z wiceprezesem Markiem Klarą, Wójt Gminy Miejsce Piastowe Wiktor Skwara, asp. Arkadiusz Pałys z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, ppłk. rez. Krzysztof Klimaszewski, sołtys Targowisk Aleksander Mercik, delecja z miasta Drohobycz w Ukrainie. 

Miłym akcentem na koniec apelu było przekazanie prezentów w postaci strojów dla drużyny MDP, hydronetek i ubrań specjalnych dla strażaków JOT OSP Targowiska ufundowane przez posłankę Joannę Frydrych oraz firmy Profbud i Mal-Bud 1.

Strażacy z Targowisk odwdzięczyli się okolicznościowymi medalami i wręczyli je zaproszonym gościom. Na zakończenie odbyła się Defilada Kompanii Honorowej OSP Targowiska i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Po zakończonej oficjalnej części rozpoczął się piknik rodzinny przed Domem Ludowym, a wewnątrz niego strażacki poczęstunek. 

Zapraszamy na fotorelację

Zdjęcia: Marcin Mikosz, Jerzy Żygadło



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ