DOMOWY PIEC NIE JEST PRZEZNACZONY DO SPALANIA ODPADÓW!!!
NIE WOLNO SPALAĆ:
- wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- odzieży, obuwia,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych,
- sztucznej skóry,
- opakowań po farbach, lakierach,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- papieru z nadrukiem farb kolorowych.
CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:
- pyły z metalami ciężkimi – powodują zagrożenie białaczką,
- tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
- tlenek węgla – wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie,
- dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
- chlorowodór – tworzy z parą wodną kwas solny (silnie żrący),
- cyjanowodór – tworzy z parą wodną kwas pruski – blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
- dioksyny i furany – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w gminie Rymanów przeprowadzane będą kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Gminy w Rymanowie mogą wejść do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą się liczyć z surowymi karami.
Regulacje prawne:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 21)
art. 191 – kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5 tys. zł)
Kodeks Karny ( Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zmianami)
art. 225 § 1 – kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.)
art. 5 ust. 1 (pkt 1) - właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,
(pkt.3b) pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami odrębnymi,
art. 10 ust. 2 – kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 podlega karze grzywny.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016 r., poz. 672)
Art. 379 ust. 1 – Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
SPALAJĄC ODPADY:
- TRUJEMY SAMYCH SIEBIE I NASZYCH NAJBLIŻSZYCH
- NISZCZYMY ŚRODOWISKO NATURALNE
- NARAŻAMY SIĘ NA STRATY MATERIALNE
- ŁAMIEMY PRAWO
- POWIĘKSZAMY ZGUBNE SKUTKI EFEKTU CIEPLARNIANEGO
red., UG Rymanów