Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 06:37
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Rzemiosła podtrzymuje pamięć o krośnieńskim lnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. W tym roku była to już 12. edycja konkursu, który powstał, gdy zamykane były legendarne Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen", czyli potocznie "lnianka".
Muzeum Rzemiosła podtrzymuje pamięć o krośnieńskim lnie

Autor: Kacper Kaczorowski

Pomysł zorganizowania Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" narodził się w Muzeum Rzemiosła u progu 2000 roku.

Wówczas to grupa entuzjastów  osobach: Ewy Mańkowskiej – dyrektorki muzeum w latach 1990-2021, Anny Kobak-Pisowackiej – artystki tkaniny (1950-2003) oraz Jej męża – Jerzego Pisowackiego postanowiła w niekonwencjonalny sposób kontynuować historyczne tradycje tkackie Krosna i regionu. Ich działania odbywały się w obliczu smutnej sytuacji upadających w tym czasie znanych na świecie Zakładów Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen" w Krośnie.

Celem wydarzenia jest popularyzacja tkaniny artystycznej jako pełnoprawnej dziedziny sztuki współczesnej. Idea krośnieńskiego biennale bazuje również na kontynuacji historycznych tradycji tkackich miasta i regionu poprzez formułę sztuki współczesnej.

Wydarzenie nawiązuje do światowego fenomenu Polskiej Szkoły Tkaniny, który sięga czasów słynnego udziału reprezentacji Polski na czele z Magdaleną Abakanowicz w premierze międzynarodowego Biennale Tkaniny w Lozannie, w 1962 r. Krośnieńskie biennale  kontynuuje szczytne tradycje w twórczy sposób. Stąd głównym celem jest organizacja dwóch konkursów z dziedziny tkaniny artystycznej oraz wystawy pokonkursowej, które prezentują aktualne zjawiska we współczesnej polskiej i światowej sztuce tkaniny. Nawiązana merytoryczne do najwybitniejszego okresu w dziejach polskiej tkaniny artystycznej oraz historyczne odniesienia do rzemiosła tkackiego zostały symbolicznie zawarte podtytule: "Z krosna do Krosna" - identyfikującym biennale.

Konkurs główny skierowany jest do twórców profesjonalnych. Od 5. edycji, która odbyła się w 2008 r., w ramach biennale odbywa się również Konkurs DEBIUTY. Jest on adresowany do studentów polskich uczelni i wydziałów artystycznych a także do absolwentów tychże uczelni (rok po ukończeniu studiów). 

 

Rekordowa ilość prac i twórców

Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” jest jedynym tego typu wydarzeniem z dziedziny tkaniny artystycznej organizowanym na Podkarpaciu oraz jednym z nielicznych w Polsce. Ze względu na prestiż i ugruntowaną popularność weszło na stałe do kalendarza międzynarodowych wydarzeń z dziedziny tkactwa artystycznego.

Do konkursu głównego 12. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej  „Z krosna do Krosna” 2024 zgłoszono 165 prac. Jury zakwalifikowało 130 prac wykonanych przez 97 artystów z 14 krajów: Dania, Holandia, Japonia, Kanada, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania. 

Prace oceniało jury w składzie: prof. Zhou Jingming, Chiny, dr László Kostyál, Węgry, prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Polska, prof. dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak, Polska, dr inż. Marta Rymar, Polska, Urszula Święcicka, Polska, dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. Uniwersytetu Radomskiego, Polska, prof. dr Li Xu, Chiny.

WYNIKI:

Nagrody regulaminowe

Jury przyznało I NAGRODĘ, II NAGRODĘ i III NAGRODĘ. Nagrody otrzymali następujący artyści:

III NAGRODĘ otrzymała:
Mahoko Motoda, Japonia 
za pracę:
TRÓJKĄT 
tworzywo: len, drewno
technika mieszana
44x32x5 cm
2023

II NAGRODĘ otrzymał:
Janusz Motylski, Polska 
za pracę:
Strzępki 
tworzywo: przędza lniana
technika: oplot
30x39x0.5 cm
2024

I NAGRODĘ otrzymała:
Justyna Sołomianko, Polska 
za pracę:
Fotopsje 
tworzywo: len, bawełna, farba akrylowa
technika wybierana (perebor)
45x45x3 cm
2024

Grand Prix

Izabela Walczak, Polska   
za pracę:
Czasoprzestrzeń 
tworzywo: płótno lniane, przędza lniana, liście lnu
technika własna

Nagroda im. prof. Ireny Huml 

Decyzją Jury Nagrodę im. prof. Ireny Huml w 12. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2024 otrzymała:

Anna Więckowska-Kowalska, Polska 
za pracę:
Dawno temu... Zapis emocji 
tworzywo: bawełna, len
technika: haft autorski, aplikacja

Nagroda Specjalna za Całokształt Twórczości 

Decyzją Jury Nagrodę Specjalną za Całokształt Twórczości w Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” otrzymała jednogłośnie wybitna artystka – niezwykle zasłużona dla sztuki tkaniny, a także dla organizacji biennale „Z krosna do Krosna”, mentorka, doradczyni artystyczna biennale, propagatorka tradycyjnych technik tkackich: prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

DEBIUTY

Decyzją Jury Nagrodę w Konkursie „Z krosna do Krosna” DEBIUTY 2024 otrzymała:

Karolina Krzyżanowska, Polska  
za pracę:
Ostatni zachód słońca 
tworzywo: len, tencel, boucle jedwab, drut
technika: tkanina nicielnicowa (w całości farbowana ręcznie przed tkaniem), techniki autorskie, clapsed, haft, szycie

W 12. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” zostały przyznane ponadto trzy nagrody pozaregulaminowe – wyłączone z obrad Jury: Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita, Nagroda Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Nagroda Imienia Papcia Chmiela przyznana przez córkę Henryka Jerzego Chmielewskiego - Monique Chmielewską-Lehman.

Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita otrzymała: Bożena Kuzio-Bilska za pracę: Kompozycja otwarta.

Nagrodę Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie otrzymała: Izabela Walczak za pracę: Czasoprzestrzeń.

Nagrodę Imienia Papcia Chmiela przyznaną przez Jego córkę Monique Chmielewską-Lehman otrzymał: Włodzimierz Cygan za pracę: Krosna dwa.

W ramach wydarzenia Muzeum Rzemiosła zorganizowało także dwie wystawy towarzyszące: 

  • Struktury. Justyna Małyszko – tkanina artystyczna  
  • Jolanta Rudzka-Habisiak. Tkanina – empirie

Premierowa wystawa 12. MBATL „Z krosna do Krosna” potrwa do 14 października 2024, a wystawy towarzyszące: w Piwnicy PodCieniami do 22 września i Wieży Farnej do 30 września. Wstęp wolny.

Poniżej zobaczcie zdjęcia z finału 12. MBATL w Krośnie



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ