Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 08:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Modliszka zwyczajna widziana pod Rymanowem

Jeden z naszych Czytelników kilka dni temu zaobserwował pod Rymanowem nietuzinkowego owada, jakim jest modliszka zwyczajna. To jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej, w Polsce jest pod ścisłą ochroną.
Modliszka zwyczajna widziana pod Rymanowem

Autor: Janusz Słowiński

Występowanie Modliszki Zwyczajnej

Modliszka zwyczajna to gatunek, który można spotkać w Europie, Afryce oraz Azji, a także na terenach Ameryki Północnej, gdzie została introdukowana. W Polsce modliszka osiąga północną granicę swojego zasięgu, będąc jedynym krajowym reprezentantem rzędu modliszek. Znana jest z występowania na rozproszonych stanowiskach, w tym w Karpatach, np. w Beskidzie Niskim. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się informacje o odkrywaniu nowych miejsc, w których można spotkać tego owada na terenie kraju.

Ciekawostki o Modliszkach

  • Kolor ciała modliszki dostosowuje się do otoczenia, w którym rozwija się owad, ale gdy osiągnie dorosłość, nie jest już możliwa jego zmiana. 
  • Patrząc na modliszkę z bliska, możemy odnieść wrażenie, że wpatruje się w nas, jednak to, co widzimy jako "źrenice", to w rzeczywistości czarne plamki na jej oczach. Owady mają oczy złożone i nie posiadają źrenic. Ciemna plamka to miejsce, gdzie promienie światła padają bezpośrednio na siatkówkę, nie odbijając się od ścian stożków optycznych.
  • Modliszki mają narząd słuchowy umieszczony na tułowiu, między biodrami tylnych nóg. Jego główną funkcją jest wykrywanie ultradźwięków, które emitują polujące nietoperze.
  • Znane są również z kanibalistycznych zachowań samic, które często zjadają samców podczas lub zaraz po kopulacji. Mimo że samce starannie podchodzą do samicy od tyłu, powoli i ostrożnie, około jednej trzeciej z nich kończy jako jej posiłek. Paradoksalnie, samce, które zostają zjedzone po zapłodnieniu, przyczyniają się do przetrwania swoich genów, dostarczając samicy cennych substancji odżywczych.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ