Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Magazyny świecą pustkami. Brakuje krwi [WYKAZ]

Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi. W trasę wyruszają mobilne stacje.
Magazyny świecą pustkami. Brakuje krwi [WYKAZ]

Autor: Canva

Takie apele pojawiają się co roku w wakacje, kiedy na drogach jest więcej wypadków, a przy pracach na polach dochodzi o tragicznych zdarzeń. Ale w tym roku alertów o braku krwi jakoś było mniej. Aż do teraz. 

Stacje krwiodawstwa w całym kraju alarmują, że nie ma krwi i proszą o jej oddawanie. W trasy wysyłają mobilne punkty pobrań, żeby ułatwić chętnych oddanie „daru życia”.

Brak i pusto

Wystarczy spojrzeć na grafikę obrazującą stany magazynowe. Widać wyraźnie, że sytuacja jest poważna, ale nie zawsze taka sama w każdym regionie. 

Całkiem dobrze z krwią jest w Katowicach, ale już w Gdańsku jest znacznie gorzej. Brakuje grup: 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-. A Rh-, B Rh-. W Szczecinie największe braki występują: 0 Rh-. A Rh-.

Kto może oddać krew?

Zasady są jasne. Krew może oddać osoba pełnoletnią, zdrowa, ważąca nie mniej niż 50 kilogramów. 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku przypomina także o pewnych przeciwwskazaniach: 

„Nie narażaj na ryzyko zakażenia groźnymi czynnikami zakaźnymi pacjentów leczonych krwią, jeżeli przez ryzykowne zachowania sam/a naraziłeś się na to niebezpieczeństwo. Oddana przez Ciebie krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy jesteś zakażony/a wirusem HIV, wirusem zapalenia watroby typu B (HBV), wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub krętkiem bladym (wywołującym kiłę). 

Jeżeli którykolwiek test wypadnie dodatnio (co może wskazywać na zakażenie), krew nie zostanie wydana do lecznictwa. Jednak pomiędzy momentem zakażenia a możliwością wykrycia drogą badań laboratoryjnych upływa pewien czas zwany okienkiem diagnostycznym. Krew pobrana w tym okresie może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne (nie wykazują zakażenia)”.

Dlatego należy z oddaniem krwi się wstrzymać w przypadkach m.in.:

  • 7 dni po usunięciu zęba,
  • 24 godziny po leczeniu zębów,
  • 2 tygodnie po przejściu grypy lub podobnych chorób,
  • 4 miesiące po pobycie w więzieniu lub domu poprawczym,
  • 4 miesiące po „ryzykownych zachowaniach seksualnych”.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama