Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 02:24
Reklama
Reklama

Po pożarze w Poznaniu będą kontrole piwnic i obowiązek instalowania czujek?

Po pożarze w kamienicy w Poznaniu, który pochłonął życie dwóch strażaków, zdecydowano się wprowadzić wyrywkowe kontrole piwnic w budynkach wielorodzinnych. Strażacy apelują o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i zachęcają do instalowania czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach. Dzięki alarmowi z czujki, mieszkańcy poznańskiej kamienicy ewakuowali się przed wybuchem.
  • Źródło: KG PSP, News4Media
Po pożarze w Poznaniu będą kontrole piwnic i obowiązek instalowania czujek?

Źródło: PSP

Strażacy, którzy przybyli na miejsce pożaru w Poznaniu, natychmiast rozpoczęli akcję ratunkową, mimo braku jednoznacznych informacji od mieszkańców dotyczących przyczyn pożaru. Niestety, w wyniku tej heroicznej akcji, dwóch strażaków straciło życie. Do pożaru, a następnie wybuchu doszło w piwnicy.

Co można przechowywać w piwnicy?

Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, do piwnicy nie może trafiać wszystko, co popadnie. Prawo wyraźnie zabrania przechowywania w niej substancji łatwopalnych, jak: benzyna, lakiery, rozpuszczalniki, butle gazowe czy fajerwerki. 

Ograniczenia dotyczą także zużytego sprzętu elektronicznego, który ze względu na ryzyko wywołania pożaru powinien zostać zabezpieczony i przekazany do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w gminie, a nie upychany po kątach.

Naruszenie przepisów może skończyć się surowymi karami, w tym grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Będą kontrole

Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA, zaapelował do zarządców budynków wielorodzinnych o zwrócenie większej uwagi na to, co mieszkańcy bloków przechowują w piwnicach. Co prawda, do tej pory jednoznacznie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu w Poznaniu, jednak pierwsze doniesienia wskazywały na być może zgromadzone w budynku materiały łatwopalne.

Jednocześnie zapowiedziano kontrole zawartości piwnic. Celem kontroli jest zapobieganie podobnym tragediom w przyszłości. Inspekcje będą prowadzone we współpracy z samorządami oraz strażami miejskimi.

Być może czujniki będą obowiązkowe

Podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz nie wyklucza nałożenia na właścicieli i lokatorów obowiązku montażu czujników przeciwpożarowych. Bo to właśnie czujnik pozwala na szybkie wykrycie pożaru (dymu) i ewakuowanie mieszkańców.

Leśniakiewicz stwierdził, że na pewno trzeba zachęcać ludzi do montowania takich urządzeń. Być może z czasem dojdzie do weryfikacji przepisów, tak aby montaż czujników był obowiązkowy przynajmniej w nowych obiektach.

Strażacy apelują

Po raz kolejny strażacy zwracają się z apelem o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Przypominają również, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w piwnicach, na poddaszach, strychach, a także w obrębie klatek schodowych i korytarzy, zabronione jest przechowywanie materiałów stwarzających zagrożenie pożarowe. Do takich materiałów zaliczają się:

  • Gazy palne: na przykład propan-butan, acetylen oraz inne gazy wykorzystywane w instalacjach klimatyzacyjnych.
  • Ciecze palne: takie jak benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta oraz inne substancje, które mogą zapalić się w temperaturze otoczenia.
  • Materiały wybuchowe i pirotechniczne: takie jak fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary, race, pociski, granaty, a także niewybuchy.
  • Inne materiały, których składowanie, przetwarzanie lub użytkowanie może prowadzić do powstania pożaru.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w domach i mieszkaniach oraz ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla. Kampania skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W ramach działań edukacyjnych organizowane są liczne prelekcje, pogadanki w szkołach, zajęcia w salach edukacyjnych oraz spotkania z różnymi grupami społecznymi.

źródło: KG PSP
Kluczowe przesłania tegorocznej kampanii:
  • Co roku w naszych domach i mieszkaniach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy pożarów oraz tysięcy incydentów związanych z emisją tlenku węgla. Choć dom to miejsce, w którym czujemy się najbezpieczniej, to właśnie tam odnotowuje się najwięcej ofiar śmiertelnych, przy czym sprawcy pożarów często sami padają ich ofiarami.
  • Tlenek węgla to niezwykle toksyczny gaz, którego nie można wyczuć za pomocą zmysłów. Nie usłyszysz go, nie zobaczysz ani nie poczujesz! W sezonie grzewczym ryzyko pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych znacznie wzrasta. Głównymi źródłami emisji tego gazu są urządzenia grzewcze na drewno, węgiel, gaz czy olej opałowy.
  • Każdego roku, a szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy obowiązkowo przeprowadzić przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz skontrolować instalacje wentylacyjne. Państwowa Straż Pożarna zaleca instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, które mogą uratować życie. Strażacy przypominają również o konieczności regularnego utrzymania tych urządzeń w dobrym stanie technicznym, w tym o wymianie baterii. Osoby starsze mogą liczyć na pomoc strażaków przy montażu czujek lub wymianie baterii.
  • Warto pamiętać, że czujka tlenku węgla nie zastępuje regularnych przeglądów technicznych przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Strażacy podkreślają, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami, mogą uratować zdrowie i życie. W ramach działań Prewencji Społecznej, Państwowa Straż Pożarna od wielu lat promuje bezpieczne zachowania i zaleca instalowanie takich czujek w domach, w zależności od specyficznych zagrożeń w danym budynku. Czujki te można łatwo zamontować, używając dwustronnej taśmy klejącej na suficie, bez potrzeby korzystania z kołków, wiertarek czy innych narzędzi.

 

Więcej o kampanii 
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! (kliknij)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ