Na sprzęt i oprogramowanie przeznaczono ponad 36 mln zł.
Monika Knapik z Departamentu Ochrony Zdrowia UMWP tłumaczy, że przeprowadzenie wspólnego przetargu było możliwe dzięki temu, że od 2021 roku Podkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie SPZOZ realizuje program wieloletni na lata 2021–2025, którego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych, poprzez wdrożenie scentralizowanej platformy zakupowej.
- Dostosowanie terminów zakończenia dotychczasowych umów oraz dokładne określenie potrzeb i oczekiwań podmiotów trwały od trzech lat - dodaje Krzysztof Bałata, dyrektor Podkarpackiego Centrum Medycznego w Rzeszowie.
Później, przez cztery miesiące, trwały wstępne konsultacje rynkowe.
W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty. Najkorzystniejszą przedstawiło Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.
Samorząd Województwa Podkarpackiego podkreśla, że zakończone postępowanie zwiększa czterem największym wojewódzkim placówkom leczniczym dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. To szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby pacjentów i wykonywanych badań laboratoryjnych.
- Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza skraca czas leczenia pacjenta i ma wpływ na dalszą jakość życia pacjentów po zakończeniu leczenia - zaznacza Monika Knapik.
Obecnie w laboratoriach podmiotów leczniczych, które brały udział w przetargu – Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr w 2 w Rzeszowie, szpitali wojewódzkich w Krośnie i Przemyślu oraz Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – stosowane są różne rozwiązania w zakresie wyposażenia laboratorium.
Wśród nich znajdują się m.in. wolnostojące analizatory o różnej wydajności, zlokalizowane często w różnych pomieszczeniach, co wymaga przenoszenia próbek przez pracowników. Sorter do próbek znajduje się tylko w jednym szpitalu, a w żadnej z jednostek nie było linii transportującej. Teraz to się zmieni.
- W wyniku realizacji umowy laboratoria zostaną wyposażone w całkowicie zautomatyzowaną linię technologiczną obejmującą analizatory, sortery do próbek we wszystkich podmiotach, linie transportujące w szpitalach oraz niezbędne oprogramowanie i integrację urządzeń z systemem informatycznym podmiotu leczniczego - mówi Rafał Kochanowski, Lider Zespołu Sprzedaży Bezpośredniej w Sektorze Publicznym, Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.
Podkreśla, że wyposażenie laboratoriów w najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku diagnostyki laboratoryjnej przyczyni się do minimalizacji występowania błędów przedlaboratoryjnych, a także do zwiększenia wydajności procesu badań, skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań oraz ułatwi pracę personelowi laboratoriów.
- Wprowadzamy do wojewódzkich podmiotów leczniczych nowoczesną technologię, zapewniającą pełną automatyzację procesu diagnostycznego i standaryzację wyników badań w czterech największych wojewódzkich podmiotach leczniczych - mówi Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.