Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 15:47
Reklama
Reklama
Reklama

Niebezpieczny niż nad Polską! [RELACJA]

Niebezpieczny niż nad Polską! Relacjonujemy na żywo sytuację na terenie Podkarpacia.
Niebezpieczny niż nad Polską! [RELACJA]

AKTUALIZACJE:

Sobota 14.09, godz. 23:15

Na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego Państwowa Straż Pożarna od rana do godziny 23:00 odnotowała około 10 zdarzeń związanych z opadami deszczu. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z krośnieńskiej dzielnicy Turaszówka, gdzie w kilku domostwach działania prowadziły zastępy z JRG Krosno oraz ze wszystkich jednostek OSP z terenu miasta Krosna (OSP: Białobrzegi, Polanka, Suchodół, Turaszówka). 

Sobota 14.09, godz. 18:14

Właśnie wkraczamy w najgorszy czas dla naszego powiatu podczas przejścia niżu genueńskiego "Borys". Od Ukrainy w naszym kierunku zmierzają budujące się formacje burzowe i opadowe. Spodziewamy się, że spadnie od 50 do lokalnie 90mm deszczu. Padać może ciągle lub z przerwami, ciężko na tą chwilę to dokładnie ocenić. Modele przewidują opady od 17 do około 2:00/4:00 w nocy. Szczegóły: 

Sobota 14.09, godz. 15:33 - ostrzeżenie WCZK

Zjawisko/Stopień zagrożenia Silny deszcz z burzami/2 ZMIANA

Obszar: woj. podkarpackie – wszystkie powiaty

Ważność od godz. 13:01 dnia 14.09.2024 do godz. 08:00 dnia 15.09.2024

Prawdopodobieństwo 80%

Przebieg Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od godz. 20.00 dnia 13.09 do 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 20 mm do 35 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 50 mm do 70 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Uwagi Zmiana ważności. Nadal może być aktualizowane

Sobota 14.09, godz. 15:31

W powiecie krośnieńskim jest bardzo spokojnie. Jedynie w Zręcinie strażacy z OSP KSRG Szczepańcowa dwukrotnie interweniowali przy udrożnieniu rowu melioracyjnego oraz zalaniu jednego budynku.

Sobota 14.09, godz. 08:25

Jak podaje serwis Burze Podkarpacia pierwszy dzień weekendu będzie kontynuował opady deszczu o charakterze umiarkowanym oraz silnym. W ciągu dnia mogą pojawiać się również komórki burzowe potęgujące opady deszczu do intensywności nawalnych, mało tego, mogą również wystąpić lokalne podtopienia oraz zalania. W czasie burz mogą wystąpić opady gradu, silne porywy wiatru, oraz takie zjawiska jak training storms (przejście burza jedna po drugiej). W drugiej części dnia, a zwłaszcza wieczorem spodziewamy się największej intensywności opadów. Noc przyniesie uspokojenie aury, w większości regionu mogą występować przejaśnienia. 

Szczegóły w linku:

Piątek 13.09 godz. 19:16

Piątek 13.09 godz. 16:58

Piątek 13.09 godz. 16:42

Piątek 13.09 godz. 15:05

Alertem RCB dot. intensywnych, nawalnych opadów deszczu objętych jest aktualnie 11 województw

ALERT RCB 

Uwaga! W nocy i jutro (13/14.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb.

Piątek 13.09 godz. 14:58

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, które będą przechodzić głównie przez południową Polskę, wojewoda Teresa Kubas-Hul przestawiała aktualną sytuację na terenie naszego województwa. Jak podkreśliła, sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

- Na ten moment mieszkańcy Podkarpacia są bezpieczni. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby są gotowe na każdą ewentualność – podkreśliła wojewoda.

Przypomniała również, że wczoraj odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z udziałem przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB oraz wojewodów.

W zawiązku z tym, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zwołano posiedzenie z udziałem przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i samorządów, podczas którego została przeanalizowana gotowość służb i wydano odpowiednie rekomendacje.

Zalecenia dotyczą m. in. wzmocnienia obsady stanowiskowej operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeglądu wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych oraz asortymentu magazynów powiatowych, monitorowania sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i przekazywania ostrzeżeń (np. poprzez ALERT RCB), bieżącego przepływu istotnych informacji związanych z bezpieczeństwem do WCZK w Rzeszowie i gotowości służb do reagowania w sytuacji zagrożenia.

- IMGW nie wyklucza w najbliższych dniach lokalnych intensywnych opadów deszczu. W zawiązku z tym, że sytuacja jest dynamiczna i prognozy mogą ulec zmianie, apeluję do mieszańców o to, by śledzili bieżące komunikaty i stosowali się do zaleceń służb – powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w stałej gotowości

Jak zapewnił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Baran podkarpaccy strażacy są w ciągłej gotowości.

- Jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dysponujemy specjalnymi modułami pompowymi, zostały również wydane polecania dotyczące dodatkowego przeglądu zasobów. Przygotowujemy się także na okoliczność wsparcia województw ościennych, jeżeli będzie taka potrzeba – powiedział st. bryg. Tomasz Baran.

O działaniach związanych z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa mówił także zastępca komendanta wojewódzkiego Policji podinsp. Piotr Stępka.

- W 21 powiatach wzmocniliśmy służby. Zostało także powołane centrum operacyjne, które koordynuje wszystkie działania z zakresu bezpieczeństwa. Jesteśmy po posiedzeniu Zespołu WZZK i będziemy realizować wszelkie zalecenia. Służymy wsparciem wszystkim służbom i inspekcjom – zaznaczył.

Bieżące ostrzeżenia i komunikaty można śledzić na stronie IMGW i RCB.

Piątek 13.09 godz. 13:26

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny deszcz z burzami – 2 stopień

Obszar: woj. podkarpackie – wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 20:00 dnia 13.09.2024 do godz. 07:00 dnia 16.09.2024

Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Wysokość opadu:

od godz. 20.00 dnia 13.09 do 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 20 do 35 mm,
od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 40 do 60 mm,
od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 wyniesie od 30 do 50 mm.

Prawdopodobieństwo 80%

Piątek 13.09, godz. 13:11

Czwartek - 12.09, godz. 16:25

Meteo Krosno wydało swoją prognozę ostrzegawczą dla naszego regionu. Jednak najgorsza sytuacja będzie w województwach Dolnośląskim, Opolskim i Małopolskim. W powiecie krośnieńskim przewidywane opady wyniosą od 20 do 130 litrów na metr kwadratowy.

Poniżej pełna analiza:

+++PROGNOZA OSTRZEGAWCZA+++

W najbliższych dniach spodziewane jest wejście nad terytorium Polski niżu genueńskiego „BORIS”, który przemieści wilgotne masy powietrza znad morza Śródziemnego. Prognozuje się, że opady najsilniej odczują mieszkańcy województw: Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, a także na południu województwa Lubelskiego i Podkarpackiego.

Niektórzy meteorolodzy sytuację przewidywaną w południowo-zachodniej Polsce porównują do tej z 1997 roku, jednak nie powinno być aż tak źle ze względu na możliwość przeszacowania sumy opadów przez modele numeryczne.

IMGW wydało trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego, oraz przewiduje, że sumy opadów na południowym-zachodzie Polski dojdą do 300-400mm. Modele numeryczne nie są do końca zgodnie, co do miejsca na wschód, gdzie skończy się strefa niebezpieczna. W naszym regionie możliwe jest (w zależności od modelu) od 20 do 130mm opadu w ciągu trzech dni. Już takie sumy opadowe będą mogły powodować zalania oraz podtopienia. Z uwagi na suchą, mimo ostatnich opadów glebę, woda może szybko spływać do strumyków i rzek powodując nagły wzrost poziomu wody.

W powiecie krośnieńskim spodziewamy się przede wszystkim opadów o charakterze ciągłym już w piątek wieczorem, ale też i pochodzenia burzowego. Modele sugerują wbudowane komórki burzowe w strefy opadowe, które generować będą mocniejszy deszcz oraz wiatr w porywach do 70-80 km/h. Przewidujemy, że burze pojawić mogą się w piątek i sobotę wieczorem. W zależności od ich intensywności i rozbudowania, mogą spowodować wzrost sum opadowych do większych wartości.

Podsumowując chcemy podkreślić, że niże genueńskie charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością i często modele nie radzą sobie z wyznaczeniem dokładnej trajektorii niżu, co może spowodować, że sytuacja w naszym powiecie może finalnie być lepsza, ale i również gorsza. Będziemy informować na bieżąco o zagrożeniach, a także o sytuacji hydrologicznej w Polsce i w regionie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla wielu powiatów południowej Polski, dla powiatu krośnieńskiego przewidziane jest ostrzeżenie pierwszego stopnia w sobotę. Poniżej mapa prognozowanych ostrzeżeń.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ