Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 10:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejny ogólnodostępny defibrylator w Krośnie! Zawisł przy głównym wejściu do Naftówki

Kolejny ogólnodostępny defibrylator w Krośnie! Od kilku dni na budynku krośnieńskiej Naftówki, dostępny jest nowy automatyczny defibrylator AED.

Autor: Kacper Kaczorowski

Oficjalne oddanie go do użytku nastąpiło podczas Wodorowego Rodzinnego Pikniku Naukowego (kliknij) 21 września br. Symboliczną wstęgę na AED przecięli: syn  Państwa Pauliny i Łukasza Zająców, Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Piotr Zych – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Bronisław Baran – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Joanna Kubit - Dyrektor Naftówki.

Fundatorem defibrylatora są Państwo Paulina i Łukasz Zającowie,  właściciele Spółki S,A. CHAWER, absolwenci Naftówki, którzy w tak fantastyczny sposób podkreślają związek ze swoją szkołą.

Dla społeczności Naftówki i mieszkańców osiedla

Zakupiony przez ofiarodawców automatyczny defibrylator będzie do dyspozycji nie tylko szkolnej społeczności Naftówki (blisko 1000 uczniów), ale także mieszkańców największego w Krośnie osiedla ks. Markiewicza całą dobę, ponieważ został umieszczony na zewnątrz budynku, przy głównym wejściu od strony ul. Bohaterów Westerplatte 20.

Zbigniew Moskal - nauczyciel Naftówki,  propagator udzielania pierwszej pomocy w środowisku szkolnym i lokalnym podkreśla, że ten nowoczesny defibrylator przeznaczony jest do zewnętrznej defibrylacji osób, u których doszło do nagłego zatrzymania migotania komór(VF), trzepotania komór i niektórych rodzajów częstoskurczu komorowego(VT). 

- Częstą przyczyną NZK/Nagłego Zatrzymania Krążenia/ jest migotanie komór(VF), które polega na szybkiej i nieskoordynowanej pracy serca. Ryzyko NZK dotyczy wszystkich ludzi-bez względu na wiek, płeć, miejsce i czas. Jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania migotania komór jest defibrylacja, czyli dostarczenie do serca wyładowania elektrycznego - mówi Zbigniew Moskal.

Wielką zaletą zakupionego AED jest możliwość użycia go wobec dorosłych oraz dzieci.  Wartość energii podawanej przez AED dla dorosłych to 150 dżuli, natomiast dla dzieci i niemowląt o wadze poniżej 25 kg lub w wieku poniżej 8 lat to 50 dżuli.

Ufundowany zestaw zawiera defibrylator z kluczem pediatrycznym, kapsułę zewnętrzną z termostatem i alarmem oraz tablicę AED do kapsuły, co stanowi  innowacyjne i wytrzymałe rozwiązanie, zapewniające bezpieczne przechowywanie oraz widoczność urządzeń na zewnątrz w różnych warunkach atmosferycznych. 

Jak go użyć?

AED jest bardzo prosty w użyciu, w sytuacji gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie wyczuwamy u niego oddechu, należy kapsułę przekręcić w lewo, wyjąć AED i włączyć zielony przycisk, dalej należy działać wg podawanych przez przyrząd poleceń.

Szkoła, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem

Naftówka od wielu lat promuje wiedzę na temat pierwszej pomocy wśród uczniów, środowiska lokalnego. Dzięki tym działaniom szkoła jest miejscem, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem, a każdy wie, jak ratować życie. Dzięki fundatorom AED, szkoła i największe osiedle w Krośnie staje się bezpieczniejszym miejscem, gotowym na niespodziewane sytuacje.

Zbigniew Moskal dodaje, że urządzenie musi być wspomagane manualną resuscytacją 

- Ktoś musi ocenić sytuację, zdecydować się podejść do poszkodowanego, sprawdzić przytomność, zawołać o pomoc, udrożnić drogi oddechowe, ocenić oddech. Jeżeli go nie ma należy wezwać pomoc kwalifikowaną i rozpocząć resuscytację, czyli w przypadku osoby dorosłej naprzemiennie -30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze, dzieci – najpierw 5 oddechów a później 15 uciśnięć i 2 oddechy. Jeśli AED jest dostępne, należy jak najszybciej dostarczyć urządzenie i postępować zgodnie z jego poleceniami. 

Kiedy w maju br. oddawano taki sam defibrylator przy SP nr 4 w Krośnie ufundowany także przez Państwa Zająców, na prośbę Zbigniewa Moskala o podobny gest dla Naftówki -  Łukasz Zając, Prezes spółki CHAWER szybko i chętnie wyraził zgodę. Państwo Zającowie podkreślają zgodnie, że to piękna inicjatywa, a urządzenie może uratować komuś życie. 

Taka postawa zasługuje na wielki szacunek ! Podziękowaniem za ten gest będzie gratisowe przeszkolenie z pierwszej pomocy wszystkich pracowników firmy CHAWER przez Zbigniewa Moskala, opiekuna klas ratowniczych i bezpieczeństwa wewnętrznego krośnieńskiej "Naftówki".

W Krośnie jest już ponad dwadzieścia defibrylatorów AED, w tym kilka dostępnych całodobowo.

Poniżej fotorelacja:



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ