Pałac Kaczkowskich został wybudowany w 1904 roku. Niespełna dwadzieścia lat później (w 1923 roku) hrabina Cecylia Kaczkowska, po śmierci męża, odsprzedała posiadłość hucie szkła. Na terenach przy pałacu powstała szybko huta "Jedynka".
Sam pałac został zagospodarowany i przystosowany do potrzeb załogi zakładu. Przez lata była tam świetlica, biblioteka, przychodnia lekarska i dentystyczna, przedszkole. W latach 60. w Pałacu Kaczkowskich powstał Zakładowy Dom Kultury i "Szklana Grota", która była miejscem wielu koncertów i spektakli.
W 2004 roku borykająca się z problemami huta odsprzedała pałac prywatnemu właścicielowi. Ten rozpoczął remont budynku. Miał plany na uruchomienie hotelu i restauracji. Rozpoczął też działania, dzięki którym budynek został osuszony i odwodniony, a wewnątrz zostały wykonane prace, które pozwalają na jego modernizację.
W marcu tego roku radni Krosna wyrazili zgodę na odkupienie niszczejącej nieruchomości – Pałacu Kaczkowskich wraz z przyległym parkiem. Po sfinalizowaniu zakupu, władze miasta zdecydowały o przekazaniu obiektu Muzeum Rzemiosła.
Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła podkreśla, że Pałac Kaczkowskich został odkupiony razem z dokumentacją techniczną z pozwoleniami na budowę i uzgodnieniami konserwatorskimi. - Teraz jesteśmy na etapie adaptacji projektów do naszych celów - mówi. I zaznacza, że forma architektoniczna pałacu się nie zmieni.
Projekt obejmuje też budowę nowego obiektu.
- W efekcie powstanie nowoczesny kompleks multifunkcjonalny umożliwiający prowadzenie szeregu aktywności przez różne grupy wiekowe i społeczne - mówi Marta Rymar.
Tłumaczy, że zamiarem jest, by obiekty były przede wszystkim dla mieszkańców.
- Żeby krośnianie czuli, że to jest dla nich i że mogą z tego korzystać, angażować się w realizację różnych przedsięwzięć, przynosić do nas swoje projekty, które będziemy wspólnie realizować - podkreśla dyrektorka Muzeum Rzemiosła.
Kultura, rozrywka i schron
Zgodnie z założeniami projektu w Pałacu Kaczkowskich powstanie "Szklana grota”, czyli kawiarenka artystyczna ze sceną muzyczną, sale – warsztatowa, edukacyjna i konferencyjna, pracownie naukowe oraz mediateka (sala audiowizualna, wypożyczalnia, płytoteka, sala gamingowa/strefa rozrywki, sala do zajęć animacyjnych/pracownia robotyki/czytelnia).
Natomiast w nowym budynku urządzone będą pracownie (fotograficzna, skanowania, digitalizacji i postprodukcji, konserwatorskie), sale ekspozycyjne, wielofunkcyjne i konferencyjne, magazyny zbiorów i elementów ekspozycyjnych i biblioteka podręczna.
Jedną z ważniejszych części nowego budynku będzie schron przeznaczony do przechowywania najcenniejszych zabytków województwa, na wypadek działań wojennych. - Takiej infrastruktury nie ma na Podkarpaciu - zaznacza Marta Rymar.
Wielomilionowa inwestycja
Budowa nowego obiektu i remont Pałacu Kaczkowskich to kosztowna inwestycja. Dlatego Muzeum Rzemiosła stara się o pieniądze z funduszy europejskich w ramach naboru jaki ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach naboru dla Priorytetu FENX.07 będą wspierane inwestycje, które mają na celu wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne.
Krośnieńskie muzeum będzie się starać o 50 mln zł. O kolejne 10 mln zł promesy, która ma stanowić wkład własny, będzie wnioskować do ministerstwa.
- Mamy już gotowe kosztorysy prac i w tej kwocie się zmieścimy - mówi Marta Rymar.
Dodaje, że zakres prac jest bardzo duży i kosztowny. Poprzedni właściciel wykonał podbicie i izolację fundamentów oraz odwodnienie. Wymienione zostały też stropy w kilku miejscach. - Cała reszta jest do remontu. Nie ma podłóg, tynków na ścianach, instalacji - wylicza.
Trwają konsultacje
Do wniosku o dofinansowanie inwestycji konieczny jest projekt. Do czwartku (26 września) trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Dokument wraz formularzem konsultacyjnym dostępny jest TUTAJ i TUTAJ.
Uwagi do projektu dokumentu można zgłaszać wypełniając elektroniczną wersję formularza – TUTAJ lub wydrukowany przynieść do Muzeum Rzemiosła (w budynku UM Krosna przy ul. Staszica – pokój nr 17, lub do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego – pokój numer 7.
Marta Rymar tłumaczy, że wniosek o dofinansowanie ma być złożony do końca września. Później, do stycznia, będzie czas na usuwanie uchybień formalnych. Wyniki mogą być znane w marcu.
- Jeżeli uda się zdobyć te pieniądze, to z przetargami na prace budowlane moglibyśmy ruszyć w czerwcu - mówi dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.