Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńskie legendy na scenie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Z Krosnem i regionem związanych jest wiele legend. Przypominają historie nawiązujące do zabytków, postaci historycznych, miejsc... I to właśnie te legendy zostały zaprezentowane w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w środę 25 września młodym ludziom, uczniom Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie, promując przy tym lokalną historię i tradycje.
  • Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Inscenizacja legend w bibliotece była nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także doskonałą okazją do edukacji. Publiczność obejrzała inscenizacje czterech legend, przypominające historie o Prządkach, legendę o odrzykońskim zamku, historię miłości Anny i Stanisława Oświęcimów oraz legendę o źródełku Bełkotka. 

Inscenizacje, z wykorzystaniem teatru pantomimy, przygotowała Grupa DRAMA LAMA pod kier. Anny Romańczak, w składzie: Lena Nowak, Stanisław Fyda, Tymon Błądziński (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie) oraz Lena Polańska, Telimena Fyda (uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie).

Legendy związane z zamkiem w Odrzykoniu przekazywane są kolejnym pokoleniem. Historia tego zamku była także inspiracją dla powieści Seweryna Goszczyńskiego „Król zamczyska”. I to właśnie ta historia została przeniesiona na biblioteczną scenę i przedstawiona w kolejnej odsłonie przez grupę w składzie: Jacek Buczyński, Przemek Polański i Michalina Buczyńska.

Inscenizacje legend zrealizowano w ramach projektu „Dziedzictwo warte zachowania!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ