Dzięki badaniom archiwalnym prowadzonym przez prof. Michała Parczewskiego, udało się ustalić dokładne położenie pierwszej świątyni – obecny teren Teodorówki. Co więcej, kościół został oznaczony na mapie Miega z lat 1779-1783. To niezwykle cenne odkrycie, które daje nowe światło na średniowieczne dzieje regionu.
Na wiosnę 2024 roku przeprowadzono nieinwazyjne badania archeologiczne, które pozwoliły na zidentyfikowanie całego założenia klasztornego, ufundowanego w XVIII wieku przez Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha, ówczesnego właściciela Dukli i marszałka nadwornego koronnego. Mniszech postanowił w tym miejscu wybudować żeński klasztor. Badania wykazały istnienie nie tylko głównej świątyni, ale także dwóch sąsiadujących budynków klasztornych, muru oraz przykościelnego cmentarza.
Prace badawcze, które rozpoczęły się w sierpniu, prowadzone są przez zespół pod kierunkiem prof. Michała Parczewskiego. W projekt zaangażowane są również Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu, kierowane przez dr Pawła Kocańdę, oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Historyczne Pałac w Dukli. Pierwsze efekty prac były widoczne już po odhumusowaniu terenu, kiedy odsłoniły się korony budynków kościoła św. Michała oraz sąsiadujących zabudowań klasztornych.
Odkrycie nie ogranicza się tylko do budynków. W trakcie eksploracji natrafiono na szkielety mieszkańców Dukli pochowanych na przykościelnym cmentarzu. Dotychczas zarejestrowano 14 pochówków, co czyni to miejsce niezwykle ważnym dla badań nad historią regionu. Istnieje również hipoteza, że w tym właśnie kościele miał miejsce chrzest św. Jana z Dukli, jednego z najsłynniejszych polskich świętych. Prace archeologiczne są w toku i zapowiadają kolejne odkrycia.
zdjęcia: WUOZ Przemyśl