Kamienny most w Iwoniczu nad potokiem Iwonka jest wpisany do rejestru zabytków województwa. Powstał w 1782 roku. Ufundował go ówczesny właściciel Iwonicza – Józef Salezy Ossoliński.
Na południowej fasadzie jednoprzęsłowego mostu o konstrukcji łukowej umieszczona została marmurowa tablica inskrypcyjna fundatora oraz artystycznie wyeksponowana data budowy. W północnej części znajduje się herb rodu Ossolińskich – "Topór".
Przeprawa została zbudowana z kamiennych bloków, których układ świadczy o wykorzystaniu sił rozporowych, co umożliwiło powstanie geometrycznie regularnego, półkolistego przęsła. Górna, użytkowa część mostu została zabezpieczona i ozdobiona kamiennymi barierami.
Iwonicki most Ossolińskiego jest unikatowym zabytkiem sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku.
Droga przez most prowadzi do Pałacu Załuskich, Zespołu Szkół, stadionu, łączy Iwonicz z drogą krajową nr 9. Jak podkreślają władze powiatu krośnieńskiego – jest użytkowany nieprzerwanie przez ponad 200 lat.
Ostatnia przebudowa obiektu przeprowadzona została w 2011 roku. Prace konserwatorskie, które trwały trzy miesiące, obejmowały m.in. odbudowę barierek, konserwację i odbudowę kamiennych balustrad, uzupełnienie ubytków ścian i wykonanie nowych tynków renowacyjnych. Dzięki przebudowie konstrukcja nośna mostu została wzmocniona.
Obiekt po latach znów musiał przejść renowację. Pomocne w tym okazało się dofinansowanie, które pozyskało Starostwo Powiatowe w Krośnie, z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - Polski Ład.
Roboty konserwatorskie trwają. Mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Obejmują uzupełnienie tynków elewacji bocznych mostu i ich odmalowanie oraz uzupełnienie i wyrównanie nawierzchni granitowej.
Jak informuje gmina Iwonicz-Zdrój most będzie nieprzejezdny od 4 listopada, przez maksymalnie dwa tygodnie.
Kierowcy proszeni są o planowanie dojazdu przez alternatywne drogi – z DK28 przez ul. Zagrodniki, z ul. Długiej – przez ul. Zadwór.