„Rak prostaty jest najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku” – przypomina sanepid.
Co roku na nowotwór prostaty choruje 15 tysięcy mężczyzn.
Podczas wizyty w aptece nie wykryjesz prostaty
Największym problemem chyba jest to, że mężczyźni raczej unikają lekarzy. Badają się rzadziej niż kobiety. Są twardzielami, którzy unikają wizyt w przychodniach, a jak już chorują, to raczej wolą iść do apteki.
Tylko że w aptece nikt nie przeprowadzi badania wykrywającego raka prostaty. A o to chodzi w akcji Movember.
To – wyjaśnijmy – coroczne, listopadowe działania, które mają zachęcić mężczyzn do przebadania się.
- To czas na coś więcej niż tylko zapuszczanie wąsów. Movember to miesiąc, w którym podnosimy świadomość na temat zdrowia mężczyzn – nie tylko dla siebie, ale dla naszych ojców, synów, przyjaciół i wszystkich mężczyzn, na których nam zależy - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj - kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w krośnieńskim szpitalu, konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii oraz społeczny doradca Ministra Obrony Narodowej ds. Ochrony Zdrowia i Opieki Socjalnej.
Dlaczego Movember jest ważny?
- To inicjatywa, która przypomina mężczyznom o regularnych badaniach profilaktycznych i o tym, że dbanie o zdrowie nie jest powodem do wstydu. Każdego roku tysiące mężczyzn dowiaduje się o raku prostaty lub raku jąder zbyt późno, często dlatego, że unikali badań lub nie wiedzieli o ich znaczeniu - mówi Dariusz Sobieraj.
Movember przypomina o trzech kluczowych obszarach zdrowia mężczyzn:
- Rak prostaty – drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn, który przy regularnych badaniach PSA można wykryć we wczesnym stadium.
- Rak jąder – nowotwór, który dotyka głównie młodych mężczyzn między 15. a 35. rokiem życia. Samobadanie to prosty sposób, by wcześnie zauważyć zmiany.
- Zdrowie psychiczne – mężczyźni często unikają rozmów o swoich problemach psychicznych, co prowadzi do nieleczonej depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstw.
- Panowie, zadbajmy o siebie. Udostępnij ten post, podziel się tym przekazem – niech każdy mężczyzna wie, że Movember to czas na działanie - zachęca do badań doktor Dariusz Sobieraj.
Wąsy na twarz. Znak rozpoznawczy akcji „Movember”
Nieodłącznym elementem akcji są wąsy. Zresztą nazwa tej akcji to połączenie angielskich słów „moustache” (wąsy) i „november” (listopad). Jeżeli ktoś chciałby tę nazwę spolszczyć, to może mówić „Wąsopad”.
„Idea narodziła się w 1999 r. w Autralii. Seven Nightly News wyemitowało artykuł o grupie młodych mężczyzn z Adelajdy w Australii Południowej, którzy stworzyli termin „Movember” i pomysł zapuszczania wąsów na cele charytatywne przez cały listopad. W reportażu członkowie „Movember Committee” z siedzibą w Adelajdzie wyjaśnili, jak pewnego wieczoru w pubie wpadli na pomysł Movember. Grupa zaczynała od 80 mężczyzn z Adelajdy i wkrótce stała się fenomenem o zasięgu ogólnokrajowym” – przypomina sanepid.
W leczeniu raka liczy się czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Przy tym rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem, jeśli chodzi o wyleczenie.
Jak wykonać samobadanie jąder?
Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione. Złap jądro obiema dłońmi. Sprawdź każde osobno, obracając je delikatnie pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie.
Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem.
Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie zmiany. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne.
Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.