Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 15 listopada 2024 03:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nagrody i odznaczenia dla ludzi kultury z powiatu krośnieńskiego [ZDJĘCIA]

Uroczystości związane z powiatowo-gminnymi obchodami Święta Niepodległości były okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla kultury. Wręczone zostały nagrody starosty oraz odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Nagrody i odznaczenia dla ludzi kultury z powiatu krośnieńskiego [ZDJĘCIA]

Autor: Tomasz Jefimow

Wydarzenie odbyło się sali widowiskowej Domu Kultury w Odrzykoniu. Uświetnił je występ Orkiestry Dętej OSP w Odrzykoniu oraz uczennic SP w Odrzykoniu pod kierunkiem Joanny Typrowicz.

Starosta krośnieński specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręcza od kilkunastu lat. W tym roku odebrali je:

  • Zespół wokalny Indygo. Zadebiutował 13 sierpnia 2023 roku. Tworzy go 6 pań. Zespół działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce. W repertuarze znajdują się polskie i zagraniczne utwory muzyki rozrywkowej, aranżowane na głosy.
  • Jacek Koszczan, założyciel Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej – Sztetl Dukla. Jest m.in. inicjatorem budowy pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, społecznym opiekunem cmentarzy żydowskich i organizatorem Dni Kultury Żydowskiej w Dukli.
  • Zespół Art. Mineral. Działa pod patronatem Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju. Działalność zespołu polega na krzewieniu kultury muzycznej i promocji miejscowości poprzez prezentację twórczości autorskiej członków zespołu Iwony i Marka Rajchlów. Formacja prezentuje utwory w rodzaju muzyki pop, tworzące repertuar zabarwiony różnymi stylami. W skład zespołu wchodzą osoby zamieszkujące gminę Iwonicz-Zdrój lub związane ze środowiskiem oraz iwonicka młodzież.
  • Stowarzyszenie Na trakcie Węgierskim. Zakres prowadzonej działalności stowarzyszenia jest bardzo szeroki. W 2023 roku wydało książkę „Znaki wiary i pomniki historii Beskidu Niskiego na przykładzie Jaślisk i okolic". Stowarzyszenie doposażyło wystawę stałą Muzeum Regionalnego Kuźnia Tradycji w Jaśliskach oraz stworzyło wirtualny spacer po niej. Ważnym zadaniem była też budowa urządzeń terenowych służących turystyce i rekreacji – Witacze w miejscowości Szklary i Czeremcha.
  • Jan Radoń, który przewodzi liryczno-folkowej kapeli podwórkowej „Tanie Dranie" działającej przy GOK w Jedliczu. Repertuar kapeli stanowią pieśni podwórkowe, biesiadne oraz utwory związane z folklorem miejskim. Jan Radoń jest także instruktorem muzyki i opiekunem ogniska muzycznego w jedlickim GOK. Od przeszło 30 lat jest organistą.
  • KGW Korczyna-Sporne. Powstało w 1965 roku. Przez lata jego członkinie czynnie uczestniczyły w życiu społecznym i kulturalnym swojej miejscowości. Dla podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności organizowały różne kursy i szkolenia. KGW Sporne uczestniczy w corocznych biesiadach artystycznych, kiermaszach, dożynkach gminnych, pomaga w organizacji gminnych jubileuszy, współpracuje z jednostką OSP, organizuje wiele wydarzeń kulturalno-rekreacyjnych. 
  • Piotr Michna. Tworzy rzeźby o tematyce sakralnej oraz figury świeckie. Pisze wiersze i komponuje do nich muzykę. Często uczestniczy w organizowanych na terenie województwa podkarpackiego plenerach rzeźbiarskich, a jego prace zdobią lokalne gminy. W gminie Krościenko Wyżne można podziwiać jego dzieła: krzyż usytuowany przy kościele parafialnym w Krościenku Wyżnym oraz figurę „Siekiernika", który pilnuje budynku Izby Muzealnej.
  • Gminna Aktorska Formacja Artystyczna GAFA. To międzypokoleniowa grupa teatralna, do której należą głównie mieszkańcy gminy Miejsce Piastowe. Grupa powstała w 2021 roku przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Miejscu Piastowym. Instruktorem jest Sebastian Jakubczyk, miłośnik teatru i filmu. 
  • Krzysztof Sołtysik. Historyk amator, autor dwóch publikacji książkowych, które są wynikiem jego wnikliwej i żmudnej pracy. Obie – oparte na historii wsi Klimkówka – są wyrazem szacunku autora dla ludzi, których życie ukształtowało historię oraz obraz współczesny tej miejscowości.
  • Orkiestra Dęta OSP w Odrzykoniu. Rozpoczęła swoją działalność w 1904 roku. W roku 1968 weszła w skład miejscowej OSP, obecnie liczy 40 członków. Odrzykońska orkiestra reprezentuje i promuje gminę Wojaszówka podczas przeglądów orkiestr na terenie powiatu, województwa i kraju. Od 1994 roku jej kapelmistrzem jest Edward Cymerman. 

Ludzi kultury doceniło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honorując zasłużonych odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O te odznaczenia wystąpił Starosta Krośnieński indywidualnie oraz na wnioski wójtów, burmistrzów i dyrektorów ośrodków kultury. W tym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska nadała trzy odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" zasłużonym ludziom kultury z powiatu krośnieńskiego.

Odznaczenia z rąk wicewojewody Wiesława Buża odebrali:

  • Patrycja Longawa z Jedlicza. Doktor habilitowana w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku projektowanie graficzne, Profesor w Katedrze Projektowania. Pracuje w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Zajmuje się ilustracją, grafiką, plakatem i rysunkiem satyrycznym. Swoje prace prezentowała na 33 wystawach indywidualnych oraz około 470 wystawach w Polsce i za granicą w 45 krajach. Zdobyła 91 nagród, wyróżnień oraz nominacji w kraju i za granicą.
  • Tadeusz Kobak ze Zręcina. Od 16. roku życia interesuje się rzeźbą w drewnie. W 1977 roku miał pierwszą swoją wystawę i wziął udział w Cepeliadzie w Warszawie. Specjalizuje się w rzeźbie sakralnej i ludowej. Wykonuje również rzeźby codziennego użytku. Wykonał także wiele kapliczek przydrożnych, krzyży, szopek i postaci świętych.  Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach zarówno w kraju jak i za granicą.
  • Orkiestra Dęta OSP w Odrzykoniu.

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ