Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 08:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na Podkarpaciu pracuje coraz więcej obcokrajowców [DANE ZUS]

Na koniec października tego roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania na koniec czerwca było ich 1 mln 160 tys. osób, a na koniec marca – 1 mln 138 tys. Na Podkarpaciu to ponad 18 tys.
  • Źródło: ZUS

Źródło: canva

- Porównując dane liczbowe z końca października do czerwca możemy zauważyć wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych także na Podkarpaciu. Na koniec października liczba obcokrajowców w statystykach podkarpackich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 18 184. To więcej o 293 niż w czerwcu i więcej o 408 niż w marcu br.  – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Z kolei, porównując te dane z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie przybyło ponad 5,2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób).
W większości są to obywatele Ukrainy (ponad 14 tys.), Białorusi (653), Kolumbii (388), Gruzji (245), Indii (207) i Turcji (148) -  ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Bangladesz, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kuba czy Nepal – dodaje rzecznik. 

Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30-39 lat. Warto zauważyć, że wzrasta także liczba obcokrajowców prowadzących na Podkarpaciu działalność gospodarczą – to już 1459 tys. osób.

- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – wyjaśnia rzecznik.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ