Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miejski zarząd PiS sprzeciwia się przyjmowaniu nielegalnych migrantów w Krośnie

W tej sprawie przyjął uchwałę, którą skierował do władz miasta. Podczas ostatniej sesji radni PiS zapytali prezydenta Piotra Przytockiego, czy są rządowe plany powstania ośrodka dla nielegalnych migrantów w Krośnie.

Autor: archiwum Krosno112.pl

W połowie października Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030. Dokument opisuje sposoby odzyskania przez nasz kraj kontroli nad procesami migracyjnymi. Główne kierunki działań dotyczą: dostępu do terytorium Polski, dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy, migracji edukacyjnych, integracji, obywatelstwa i repatriacji, kontaktu z diasporą.

Efektem wdrożenia strategii migracyjnej ma być stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji. 

Jednym z założeń rządu jest powstanie kilkudziesięciu Centrów Integracji Cudzoziemców. 

Działacze krośnieńskiego zarządu Prawa i Sprawiedliwości obawiają się, że takie miejsce może powstać również w Krośnie i będzie służyć nie tylko obywatelom Ukrainy i Białorusi. Dlatego Zarząd Komitetu PIS Miasta Krosna przyjął uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec przyjmowania nielegalnych migrantów w Krośnie

- Zapis w strategii, że CIS-y będą „głównie skierowane do obywateli Ukrainy i Białorusi” otwiera furtkę na wszystkie kraje świata - mówi Krzysztof Babinetz, przewodniczący ZK PiS Miasta Krosna.

Podkreśla, że sprzeciw dotyczy osiedlania ludności pochodzącej z Bliskiego Wschodu i Afryki. - Nam chodzi o bezpieczeństwo, przede wszystkim na ulicach - mówi Krzysztof Babinetz. - Nie chcemy tego co się dzieje w Europie Zachodniej. To jest poważna sprawa - dodaje.

Niepokojącym – zdaniem członków PiS – jest też zapis dotyczący lokalizacji CIS. Według rządowej strategii mają one powstać w 49 regionach. W wytycznych do funkcjonowania ośrodków ten zapis jest już bardziej szczegółowy. Wynika z niego, że sieć centrów integracji ma być stworzona w każdym byłym mieście wojewódzkim. 

O to, czy Krosno znalazło się wśród miast zobligowanych przez premiera do przyjęcia uchodźców, zapytał prezydenta Krosna Piotra Przytockiego podczas ostatniej sesji rady miasta radny Adam Przybysz. - Jeśli tak, to gdzie my ich umieścimy i jaka jest docelowa liczba?

Prezydent w odpowiedzi przypomniał, że ośrodek uchodźczy funkcjonuje od 2 lat przy ul. Czajkowskiego i przebywają w nim uchodźcy wojenni z Ukrainy. - Inaczej nie dostalibyśmy wsparcia od rządu na jego utrzymanie - tłumaczył.

Radny Kazimierz Mazur postanowił kontynuować tę kwestię i poprosił prezydenta o potwierdzenie, bądź zdementowanie informacji o tym, że w Krośnie przygotowywany jest ośrodek, który ma przyjąć nielegalnych migrantów

- Nic o tym nie wiem - odpowiedział mu Piotr Przytocki. I poprosił o informacje, gdyby ktoś takie miał. 

Wypowiedź prezydenta Krosna nie uspokoiła członków PiS. 

- Nawet, jeśli w tej chwili prezydent może o tym się nie wiedzieć, to nie wykluczam, że decyzja rządu dotrze do niego w ciągu najbliższych paru tygodni. Akcja tworzenia tych ośrodków będzie trwała prawdopodobnie przez cały miesiąc i do końca roku będą wymuszane deklaracje poszczególnych miast na konkretne obiekty - mówi Krzysztof Babinetz

Tłumaczy, że uchwała zarządu ma uprzedzić naciski i spowodować to, żeby w Krośnie nie było ośrodka, który mógłby przyjąć dużą liczbę nielegalnych migrantów. - Bo może nasze stanowisko w tym pomoże, ktoś przemyśli temat i nie zdecyduje się na jego tworzenie - mówi Krzysztof Babinetz.

Zaznacza, że ma nadzieję, że jeśli już do tego dojdzie, to władze Krosna „zasłonią się” pobytem uchodźców wojennych z Ukrainy.

- Ale z dużą podejrzliwością podchodzimy do tego co rząd decyduje, bo obawiamy się, że są w stanie nas jednak zmusić do przyjmowania kolejnych grup, wśród których będą niebezpieczni ludzie - mówi Krzysztof Babinetz.

Treść uchwały:

UCHWAŁA Nr XVII/02/24 Zarządu Komitetu PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ Miasta Krosna z dnia 25 listopada 2024 r. w sprawie sprzeciwu wobec przyjmowania nielegalnych migrantów w Krośnie

Zarząd Komitetu Prawo i Sprawiedliwość w związku z decyzją rządu Donalda Tuska o utworzeniu w Mieście Krośnie ośrodka przyjmowania nielegalnych migrantów uchwala, co następuje:

  1. Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec planu utworzenia w Krośnie ośrodka, w którym mają zamieszkać nielegalni migranci - obywatele państw afrykańskich i azjatyckich. Plany masowego osiedlania ludności, pochodzącej z Bliskiego Wschodu i Afryki, budzą wielkie zaniepokojenie Mieszkańców Krosna.
  2. Podkreślamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu z tych Mieszkańców Krosna, którzy dotychczas legalnie osiedlili się w naszym Mieście, a wśród nich wyznawcom islamu, i tutaj żyją i pracują, z pożytkiem także dla naszej społeczności.
  3. Domagamy się ujawnienia pełnej i wiarygodnej informacji o przygotowaniach do uruchomienia w Krośnie ośrodka dla nielegalnych migrantów: planowana lokalizacja oraz ilość mieszkańców, a także wskazanie podmiotu, który zapewni im oraz sfinansuje zakwaterowanie i wyżywienie.
  4. Przypominamy, że 15 października 2023 r., w Ogólnokrajowym Referendum, Krośnianie zagłosowali w liczbie 13 tysięcy 878 osób, czyli ponad 97% spośród głosujących w referendum, PRZECIW przyjęciu tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Pod uchwałą podpisali się Krzysztof Babinetz, Paweł Krzanowski, Adam Przybysz, Bogusława Szarek, Małgorzata Szybiak, Aneta Zvarik.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ