Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władze Krosna zdecydowały o nowych zwolnieniach podatkowych dla inwestorów

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krosna radni przyjęli program, w ramach którego inwestorzy na terenie miasta będą mogli korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości na okres nawet do 10 lat.

Autor: Tomasz Jefimow

Krośnieński magistrat podkreśla, że to ważny krok w budowaniu kompleksowej oferty dla inwestorów, szczególnie pod kątem planów przygotowania nowej Strefy Inwestycyjnej "Krosno 2". Ze zwolnienia będą mogli korzystać także przedsiębiorcy, którzy już w Krośnie działają i planują reinwestycje.

Nowa uchwała przewiduje zwolnienia podatkowe dla inwestycji w branżach produkcyjnej i logistycznej. Będą one przysługiwały na okres od 3 do 10 lat, w zależności od wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji oraz liczby nowo utworzonych miejsc pracy.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych inwestycjiLiczba nowo utworzonych miejsc pracyOkres zwolnienia
10 mln PLN203 lata
10 mln PLN506 lat
20 mln PLN1007 lat
40 mln PLN5008 lat
80 mln PLN1 00010 lat

- Dzięki tej uchwale inwestorzy uzyskają korzyść w postaci niezapłaconego podatku od nieruchomości. Taka możliwość stanowi istotną zachętę, obok zwolnień z podatku dochodowego w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, przyznawanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu – Oddział w Mielcu, z którą współpracujemy - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. 

Ulgi przyznawane będą na podstawie przepisów o regionalnej pomocy inwestycyjnej. Limit pomocy wynosi 50 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji dla dużych przedsiębiorstw, 60 proc. – dla średnich oraz 70 proc. – dla małych i mikroprzedsiębiorców.

Koszty kwalifikowane inwestycji obejmują:

  • nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntów,
  • koszty nabycia lub budowy budynków i budowli oraz ich wyposażenia (np. maszyny, urządzenia, infrastruktura techniczna, telekomunikacyjna i in.),
  • cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych – pod pewnymi warunkami określonymi w przepisach prawa.

Ważnym działaniem ze strony inwestora zainteresowanego uzyskaniem zwolnienia jest zgłoszenie zamiaru korzystania z pomocy przed rozpoczęciem realizacji projektu inwestycyjnego. Projekt musi także spełniać definicję inwestycji początkowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Władze krosna podkreślają, że zwolnienia w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej będą szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy planują inwestycje o dużej powierzchni i znacznych nakładach.

Mniejsze inwestycje będą mogły korzystać z drugiego programu pomocowego bazującego na przepisach o pomocy de minimis, który już w Krośnie obowiązuje. Jest ona przeznaczona dla przedsiębiorców budujących nowe budynki i prowadzących działalność w branżach wskazanych w uchwale Rady Miasta. 

Sama realizacja nowej inwestycji uprawnia do zwolnienia z podatku na rok, natomiast w przypadku utworzenia nowych miejsc pracy okres ten może wynieść do 5 lat. Nie ma także wymogów dotyczących wartości inwestycji. Limit pomocy de minimis wynosi 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.

Prezydent Krosna zaznacza, że oferta Krosna dla inwestorów jest szeroka i atrakcyjna. Przypomina, że przygotowywana jest stuhektarowa strefa inwestycyjna, od wielu lat systematycznie wzmacniane jest kształcenie zawodowe pod potrzeby lokalnego rynku pracy oraz oferowane są zwolnienia podatkowe.

- Chcemy wspierać i przyciągać do Krosna dużych, nowych inwestorów, których pojawienie się może wpłynąć na odwrócenie negatywnych trendów demograficznych. Nie zapominamy także o lokalnych przedsiębiorcach, na których działalności opiera się dziś gospodarka i którym także chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju w Krośnie - mówi Piotr Przytocki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ