Program „ObudźMY miasto!” został stworzony z myślą o młodych mieszkankach i mieszkańcach Krosna.
- Jest on dla nas bardzo ważny, bo pokazuje i podsumowuje naszą misję i nasze założenia związane z włączaniem młodzieży w życie społeczno-kulturalne miasta - podkreśla Ewelina Jurasz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, które jest realizatorem programu.
Agata Warywoda z krośnieńskiego BWA, koordynator programu „ObudźMY miasto!” dodaje, że pozwala on młodym ludziom decydować częściowo o tym, co będzie działo się w mieście i realizować swoje działania.
Młodzież zgłosiła i zrealizowała 12 inicjatyw. Było to m.in.: stworzenie Biblioteczki Klimatycznej w CAM oraz organizacja konkursu twórczości proklimatycznej, II edycja koncertu młodzieżowych zespołów muzycznych, warsztaty charakteryzacji filmowej, podstaw robotyki i programowania, sesje rysunku, wieczór gier tanecznych, wieczór karaoke, spotkania kulinarne dotyczące zdrowego odżywiania, III edycja turnieju piłkarskiego, Krośnieński Dzień Muzyki, warsztaty wzmacniające oraz joga.
Ewelina Jurasz zauważa, że w ostatnich latach młodzież zgłasza bardzo dużo inicjatyw związanych ze zdrowiem psychicznym.
- Mam poczucie, że w pewnym sensie jesteśmy prekursorską instytucją w Krośnie, bo już w zeszłym roku zauważaliśmy, jakie to ważne i w Centrum Aktywności Młodzieży był szereg działań wspierających zdrowie psychiczne młodzieży - podkreśla.
Według Agaty Warywody ważnym, tegorocznym działaniem były warsztaty i spotkania z psychologiem, które zaproponowali Zuza i Karol, przybliżające funkcjonowanie osób neuroatypowych.
Program „ObudźMY miasto!” realizowany był przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Skierowany był do osób w wieku 13-25 lat mieszkających w Krośnie lub uczących się na terenie miasta. Osoby, które zdecydowały się na zaproponowanie inicjatyw, mogły liczyć na wsparcie finansowe, maksymalnie 3 tys. zł.
- Naszym celem było pokazanie młodym osobom, że mają wpływ na swoje miasto i podejmowane w nim działania. Przez „ObudźMy Miasto!” chcemy także, aby młodzi ludzie uwierzyli w swój potencjał i tworzyli takie miasto w jakim chcą żyć teraz i w przyszłości - mówi Ewelina Jurasz.
Dyrektorka BWA dodaje, że program w skali czterech lat działania, jest już zauważony w Polsce.
- Ponieważ formuła sprawdza się u nas, jest szeroko podglądana i chętnie implementowana przez pracowników różnych instytucji i podmiotów z innych miast - mówi Ewelina Jurasz.
Jej zdaniem najważniejszy efekt tegorocznej edycji projektu to zmiana świadomości młodych ludzi oraz ich poczucie siebie w skali całego miasta.
- Zostało to świetnie uchwycone w filmiku, który podsumowuje całość inicjatywy, w którym osoby nie tylko mówią o tym, co im się udało zrobić, ale mówią o tym, jakie kompetencje rozwinęli, o tym jaką oni widzą zmianę, jak czują się w mieście - podkreśla Ewelina Jurasz.
Film można obejrzeć TUTAJ.