Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 06:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Antoś to pierwsze dziecko urodzone w krośnieńskim szpitalu w 2025 roku

Syn Dominiki i Dawida Leśniaków ze Świerzowej Polskiej urodził się 1 stycznia o godz. 10:00. Dziś (2 stycznia) szczęśliwych rodziców odwiedzili dyrektor lecznicy Leszek Kwaśniewski i starosta Jan Pelczar. Dla szczęśliwych rodziców były życzenia, kwiaty i bon na zakupy.

Autor: Tomasz Jefimow

Antoni w chwili narodzin ważył 3 910 gramów i mierzył 58 centymetrów. To pierwsze dziecko Dominiki i Dawida Leśniaków. Zarówno mama, jak i chłopiec czują się dobrze.

Gratulacje oraz życzenia zdrowia, wytrwałości w nowej roli życia złożył starosta krośnieński Jan Pelczar. Szczęśliwym rodzicom wręczył talon o wartości 2 tys. zł na wyprawkę dla maluszka, pluszowego misia oraz kwiaty dla mamy. 

Rodzice Antosia otrzymali również gratulacje i upominek z rąk Leszka Kwaśniewskiego, dyrektora krośnieńskiej lecznicy.

W  ciągu dwóch pierwszych dni 2025 roku w krośnieńskim szpitalu urodziło się troje dzieci (dziewczynka i dwóch chłopców).

Rodzi się coraz mniej dzieci

W 2024 roku w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie urodziło się 537 dzieci. To zdecydowanie mniej niż w 2021 roku, kiedy na świat przyszło 1 040 dzieci. 

- Od czterech lat tendencja spadkowa widoczna jest nie tylko u nas, ale też w całej Polsce - podkreśla Janusz Słowik, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala.

Dodaje, że trudno określić czynniki, które mają na to decydujący wpływ. 

- To między innymi wojna za naszą granicą, sprawy finansowe, sytuacja mieszkaniowa. Niestety nasze społeczeństwo się starzeje i trzeba nam młodych ludzi, którzy zdecydują się na rodzicielstwo. A pomóc im może zmiana mentalności rządzących, którzy wesprą ich w tym zadaniu - mówi Janusz Słowik.

Starosta Jan Pelczar dodaje, że pomocą powinien być objęty powrót do pracy mam, które urodziły dziecko. 

Szef Oddziału Ginekologiczno-Położniczego podkreśla, że wciąż poprawia się komfort rodzenia w krośnieńskim szpitalu. - Mamy piękny trakt porodowy i chyba najlepsze warunki w województwie podkarpackim, bo mamy dwuosobowe sale po porodach - mówi.

Przypomina, że w 2023 roku w Krośnie odbyły się pierwsze porody wertykalne a w ubiegłym – w wodzie. 

Krystyna Krygowska, pielęgniarka oddziałowa mówi, że cieszą się one powodzeniem wśród młodych mam. Od kwietnia w krośnieńskim szpitalu z możliwości rodzenia w wodzie skorzystało kilkanaście kobiet. 

- Dziecko rodzi się w dużym komforcie, nie przeżywa tak dużego szoku termicznego - tłumaczy Janusz Słowik.

Krośnieńska lecznica prowadzi też szkołę rodzenia "Moc Narodzin". Odbywają się w niej zajęcia ćwiczeniowo-warsztatowe przygotowujące do porodu i macierzyństwa, informujące o fizjologii porodu i okresu połogowego, uczące karmienia piersią i fizjologii laktacji, a także pielęgnacji noworodka. Kursy prowadzą położne z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala. 

Z bezpłatnych zajęć (finansowanych z budżetu Krosna i powiatu krośnieńskiego) skorzystało już 60 rodziców (30 z Krosna i 30 z powiatu). W tym roku będą one finansowane z Urzędu Marszałkowskiego.

- Liczmy przede wszystkim na to, że spadkowy trend się odwróci, bo to jest najistotniejsze - mówi Leszek Kwaśniewski

- My robimy wszystko, co możemy aby kobiety miały dobre warunki do porodu - dodaje Krystyna Krygowska

Przypomina, że w 2024 roku dwukrotnie organizowane były dni otwarte oddziału. 

- Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przyszłych rodziców, którzy chcieli zobaczyć jak wygląda trakt porodowy i oddział  - opowiada Krystyna Krygowska


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ