Ranking najczęściej leasingowanych samochodów może pomóc podjąć decyzję tym osobom, które nie mają ulubionej marki i zadają sobie pytanie, jakie auto będzie najlepsze na leasing: Hyundai, Toyota, Škoda czy inne. Poza tym im popularniejsze auto, tym łatwiejszy dostęp do części i serwisu, więc w razie awarii nie trzeba czekać tygodniami na naprawę. Duża popularność auta przekłada się również na szybsze zbycie na rynku wtórnym.
Jakie auto klasy premium wziąć w leasing: Audi, Volvo, a może Mercedes-Benz?
Samochody klasy premium są utożsamiane z wysoką pozycją społeczną i sukcesem, dzięki czemu mogą mieć korzystny wpływ na wizerunek firmy. Poza tym marki z wyższej półki są cenione za osiągi, komfort czy niską awaryjność. Osoby kierujące się takimi kryteriami mogą zdecydować się np. na leasing Volvo czy leasing Audi. Według raportu opracowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie danych CEP w okresie styczeń-listopad 2024 klienci firmowi zarejestrowali ok. 128 tys. nowych samochodów klasy premium, czyli o ok. 20% więcej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. Można stąd wywnioskować, że leasing tych aut cieszył się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.
Ranking najczęściej leasingowanych samochodów. Leasing Toyota liderem
Z raportu PZPM wynika, że klienci biznesowi najczęściej decydują się na samochody takich producentów jak Toyota, Škoda, Volkswagen, Kia i Hyundai. Rejestracje nowych pojazdów nie pozostawiają wątpliwości. Być może leasing Mercedes-Benz zapewni przedsiębiorcy prestiżowy wizerunek, ale większym zainteresowaniem cieszą się auta marek popularnych.
Ranking 10 najpopularniejszych modeli samochodów rejestrowanych przez firmy w Polsce:
- Toyota Corolla
- Škoda Octavia
- Toyota Yaris
- Hyundai Tucson
- Toyota CH-R
- Toyota RAV 4
- Škoda Superb
- Toyota Yaris Cross
- Kia Sportage
- Cupra Formentor
Biorąc pod uwagę liczbę rejestracji nowych samochodów osobowych dokonanych przez klienta firmowego*, ranking leasingu prezentuje się następująco:
- Leasing Toyota
- Leasing Škoda
- Leasing Volkswagen
- Leasing Mercedes-Benz
- Leasing BMW
- Leasing Audi
- Leasing Hyundai
- Leasing Kia
- Leasing Renault
- Leasing Volvo
- Leasing Ford
- Leasing Lexus
- Leasing Dacia
- Leasing Cupra
- Leasing Peugeot
*na podstawie liczby rejestracji nowych samochodów osobowych na REGON w okresie styczeń-listopad 2024, źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego
Leasing Cupra, Ford, Kia - co wybrać?
Decydując się na leasing samochodu, należy również wziąć pod uwagę czynniki indywidualne, w tym możliwości finansowe, potrzeby transportowe oraz upodobania do konkretnego rodzaju samochodu czy marki. Jeśli zależy nam na kompaktowym SUV-ie, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie leasing Cupra Formentor czy leasing Kia Sportage. Z kolei jeśli potrzebujemy typowego służbowego auta do przemieszczania się po mieście, możemy zdecydować się na Toyotę Yaris. Natomiast jeśli chcemy jeździć autem o eleganckim wyglądzie, wówczas możemy wziąć pod uwagę leasing Škoda Superb. Można również wytypować kilka samochodów, a następnie poprosić leasingodawcę o wykonanie symulacji spłaty leasingu dla tych modeli.
Czy zawsze trzeba kierować się rankingiem?
Warto pamiętać, że leasing to nie umowa na całe życie ani nawet na kilkanaście lat. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres obowiązywania umowy wynosi 2 lata. Po tym czasie można zwrócić samochód i podpisać umowę na leasing zupełnie nowego pojazdu. Istnieje wiele popularnych aut, które można wziąć w leasing: Dacia, Toyota, Škoda czy Volkswagen. Nie trzeba jednak ograniczać się do modeli, które akurat są na topie w rankingach sprzedaży. Jeśli uznamy, że w naszej sytuacji lepiej sprawdzi się mniej popularne auto, to warto przedstawić swoje potrzeby leasingodawcy i zapytać o dostępne możliwości finansowania.