Podstawowym celem zmian jest umożliwienie gminom oraz podmiotom odpowiedzialnym za odpady dostępu do bardziej szczegółowych danych z rejestrów publicznych. To pozwoli na lepszą weryfikację deklaracji odpadowych.
Większy dostęp do danych
Ministerstwo planuje rozszerzenie zakresu dostępnych danych. Anita Sowińska, wiceszefowa resortu klimatu, podkreśliła, że nowelizacja ma objąć m.in.:
dane z rejestru PESEL,
informacje o zużyciu wody na danej nieruchomości,
dane z ewidencji ludności.
Zespół doradczy ds. systemowych rozwiązań w gospodarce odpadami przygotował propozycje zmian, które obecnie są konsultowane z Urzędem Ochrony Danych Osobowych.
Dodatkowo ministerstwo rozważa udostępnienie tych danych podmiotom zarządzającym odpadami na zlecenie samorządów.
System się nie bilansuje
Obecnie system gospodarowania odpadami komunalnymi w wielu gminach boryka się z problemami finansowymi. Na przykład według danych RIO w Kielcach w latach 2019-2022 wiele samorządów nie było w stanie zbilansować systemu z powodu uchylania się mieszkańców od składania deklaracji odpadowych oraz opłacania związanych z nimi należności.
Przyczyną tego stanu rzeczy są luki w przepisach, które uniemożliwiają precyzyjne określenie liczby osób zamieszkujących dane nieruchomości. Brak obowiązku podawania imiennego wykazu mieszkańców powoduje, że liczba zadeklarowanych mieszkańców różni się od rzeczywistej i generuje rozbieżności sięgające średnio 16 proc.